1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. B-HCG Gonadotropina kosmówkowa (L47)

B-HCG Gonadotropina kosmówkowa (L47)

Oznaczenie stężenia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w surowicy stosowane jest do potwierdzania i oceny rozwoju ciąży.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest sialoglikoprteiną produkowaną przez komórki trofoblastu i wydzielaną do krwi w bardzo wczesnej ciąży, jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Stężenie HCG w surowicy oznacza się wykorzysując przeciwciałą przeciw jednostce β tego hormonu. W pierwszych tygodniach ciąży stężenie βHCG podwaja się co około półtora dnia. Maksymalne stężenie obserwuje się między 8. a 10. tygodniem ciąży, potem zmniejsza się, osiągając w 14. tygodniu 20-30% stężenia maksymalnego i na takim poziomie utrzymuje się do końca ciąży. Gwałtowny wzrost stężenia βHCG w surowicy po zapłodnieniu sprawia, że jest ona idealnym markerem dla wczesnego potwierdzenia i monitorowania ciąży.

W warunkach fizjologicznych hCG odpowiada za utrzymanie ciałka żółtego, umożliwiając syntezę progesteronu i estrogenów podtrzymujących rozwój endometrium. W miarę rozwoju prawidłowej ciąży produkcję tych hormonów przejmuje łożysko. Stały poziom HCG krąży jako nienaruszona cząsteczka w surowicy zdrowych kobiet, których ciąża rozwija się prawidłowo. Podjednostki ulegają gwałtownemu rozszczepieniu i są wydalane przez nerki. Hormon łożyska, hCG, składa się z dwóch związanych w sposób niekowalencyjny i różniących się od siebie podjednostek, oznaczonych jako alfa i beta, z przyłączonymi bocznymi łańcuchami węglowodanowymi. Podjednostki α glikoproteiny są bardzo podobne do podjednostek α hormonów LH i FSH. W przeciwieństwie do nich podjednostki beta określają właściwości biologiczne i immunochemiczne hormonów. Reszty aminokwasowe swoiste dla podjednostki beta hCG odpowiadają za swoistość immunochemiczną tego hormonu.

B-HCG gonadotropina kosmówkowa - kto i kiedy powinien wykonać badanie?

Dzięki dostępności czułych testów ilościowych do badania β-hCG w surowicy wykazano, że wartości stężeń HCG mogą mieć wartość predykcyjną w przypadkach poronień samoistnych, być pomocne w wykrywaniu ciąży ektopowej (kreślone stężenia β-HCG i brak widocznego pęcherzyka ciążowego w USG są podstawą w kierunku diagnostyki ciąży pozamacicznej i hospitalizacji) oraz ciąży mnogiej.

Oznaczane wzrosty stężenia beta-HCG w odstępie 48 godzin pozwalają na ocenę prawidłowości zagnieżdżenia zarodka w macicy (co może mieć zastosowanie w przypadku procedury in vitro).

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.