1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Borelioza - p/c IgG met. Western-Blot (S23)

Borelioza - p/c IgG met. Western-Blot (S23)

Badanie Borelioza przeciwciała IgG metodą Western-Blot jest testem służącym do potwierdzenia (lub wykluczenia) obecności w surowicy pacjenta przeciwciał w klasie immunoglobulin G (IgG) skierowanych przeciwko krętkom z rodzaju Borrelia po wcześniejszym uzyskaniu pozytywnego lub wątpliwego wyniku badania przeciwciał IgG w immunologicznym teście przesiewowym.

Oczekiwanie na wynik

4 dni robocze

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Borelioza jest infekcją wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi, przenoszoną zazwyczaj przez kleszcze z rodzaju Ixodes. U osób ukąszonych przez zarażonego kleszcza może rozwinąć się choroba zakaźna, która z początku obejmuje skórę, a następnie rozprzestrzenia się na stawy, układ nerwowy oraz inne układy.

Sprawny układ immunologiczny człowieka po zetknięciu się z bakterią produkuje szereg przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom tej bakterii. Na początku infekcji produkowane są przeciwciała w klasie IgM, następnie dołącza się produkcja przeciwciał w klasie IgG i przeciwciała tej klasy utrzymują się w organizmie znacznie dłużej od przeciwciał klasy IgM. Oczywiście potrzebny jest czas, aby ilość wyprodukowanych przeciwciał we krwi pacjenta była na tyle wysoka, by w laboratorium można było wykryć je przy zastosowaniu odpowiednich testów immunologicznych. Przeciwciała IgM, przeciw Borrelia burgdorferi mogą być wykrywane we krwi pacjenta już po około 2-3 tygodniach od zakażenia. Poziom przeciwciał IgM osiąga maksymalną wartość po około 6 tygodniach od zakażenia, po czym obniża się. Z kolei przeciwciała IgG mogą być wykrywane po kilku tygodniach od zakażenia, osiągając najwyższy poziom po 4-6 miesiącach, utrzymujący się nawet przez wiele lat.

W celu wykrycia przeciwciał stosowane są czułe przesiewowe testy immunologiczne, a gdy ich wyniki są pozytywne, w następnej kolejności stosowane są specyficzne testy Western-Blot.

Badanie metodą Western-Blot p/c IgG - potwierdza (lub nie potwierdza) wykryte przy użyciu testu przesiewowego w surowicy przeciwciała klasy IgG przeciwko krętkom z rodzaju Borrelia.

W teście WB poszukiwane są przeciwciała skierowane do bardzo specyficznych antygenów i białek znamiennych dla struktur bakterii z rodzaju Borrelia (Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia garinii, Borrelia afzelii) i na podstawie przypisanej odpowiedniej wagi dla poszczególnych wariantów wykrytych przeciwciał odbywa się ostateczna weryfikacja wyniku tego badania podana w sprawozdaniu z badań jako interpretacja wyniku.

Rozpoznanie boreliozy następuje wyłącznie przez lekarza, w oparciu o objawy kliniczne, wywiad, a badania serologiczne mogą być wsparciem w diagnostyce choroby.

Po skutecznym antybiotykowym leczeniu boreliozy przeciwciała w klasie IgG mogą utrzymywać się u części pacjentów przez miesiące, a nawet lata. Nie ma uzasadnienia sprawdzanie tych przeciwciał po zakończonym leczeniu.

Dodatni wynik testu dowodzi kontaktu z krętkami w przeszłości i część zdrowej populacji pacjentów może uzyskać taki dodatni wynik badania.

W diagnostyce neuroboreliozy testy Western-Blot wykonywane są także z płynu mózgowo-rdzeniowego.

Borelioza - p/c IgG met. Western-Blot - kto i kiedy powinien wykonać badanie?

Badanie Borelioza przeciwciała IgG metodą Western-Blot należy wykonać w drugim etapie po wykryciu przeciwciał IgG w przesiewowych testach immunologicznych lub gdy uzyskano wątpliwe badania w tych testach.

Dowiedz się więcej na temat boreliozy:

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.