1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Diaminooksydaza DAO (surowica)

Diaminooksydaza DAO (surowica)

Badanie DAO (diaminooksydazy) wykonuje się w celu określenia stężenia w surowicy enzymu diaminooksydazy i diagnozy nietolerancji histaminy, tzw. pseudoalergii.

Oczekiwanie na wynik

12 dni roboczych

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Diaminooksydaza (DAO) jest enzymem odpowiedzialnym za usuwanie (rozkład) histaminy z organizmu człowieka. Niedobór DAO skutkuje zwiększonym stężeniem histaminy we krwi i jest przyczyną wystąpienia objawów podobnych do tych, które występują w przebiegu alergii. Dlatego niedobór DAO i wynikająca z tego nietolerancja histaminy nazywana jest pseudoalergią.

Histamina to amina biogenna, która pełni funkcję hormonu. Bierze udział w regulacji takich funkcji organizmu jak regulacja rytmu snu, temperatury ciała, ciśnienia tętniczego, uczenia się, pamięci, wpływa na perystaltykę jelit, odczuwanie bólu. Odpowiada również za alergiczne reakcje naszego organizmu, pełni rolę mediatora reakcji zapalnych. Jest niezbędna w niewielkich ilościach, jej nadmiar rozkłada enzym diaminooksydaza (DAO). W przypadku niedoboru DAO nadmierna ilość krążącej histaminy może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego lub mniej groźnych objawów nietolerancji histaminy. Mogą to być:

 • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, bóle brzucha, mdłości);
 • objawy neurologiczne – bóle głowy, migreny, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu dobowego;
 • objawy dermatologiczne - zaczerwienienie twarzy, rumień, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, zapalenie skóry, wyprysk, a nawet trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, łuszczyca;
 • objawy otolaryngologiczne - wyciek z nosa, kichanie, wodnisty katar;
 • objawy kardiologiczne - zaburzenia rytmu, tachykardia, hipotonia, omdlenia.

Objawy nietolerancji histaminy można zaobserwować po spożyciu pokarmów charakteryzujących się jej wysoką zawartością. Jest to żywność podlegająca procesom fermentacji, dojrzewania, suszenia, wędzenia i długotrwale przechowywane, np. wino i inne fermentowane napoje alkoholowe, sery i wędliny dojrzewające, ryby: makrela, tuńczyk, sardynki, śledź (szczególnie w wersji wędzonej), ogórki i kapusta kiszona, czekolada oraz kakao.

Diaminooksydaza – kto i kiedy powinien wykonać badanie DAO?

Wskazania do badania DAO w surowicy:

 • podejrzenie nietolerancji histaminy – w sytuacji, gdy obserwowane są objawy typowe dla alergii, a wyniki testów są ujemne, zwłaszcza gdy objawy te występują kilka godzin po spożyciu pokarmów z wysoką zawartością histaminy,
 • podejrzenie niedoborów DAO w przebiegu chorób układu pokarmowego, np. przewlekłych stanów zapalnych jelit, chorób infekcyjnych, zespołu jelita drażliwego,
 • podejrzenie niedoborów DAO występujących pod wpływem długotrwałego stresu lub nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • podejrzenie niedoborów DAO po lekach, np. flukonazol, cefalosporyny, propafenon spożyciu alkoholu.

Osoby szerzej zainteresowane problemem nietolerancji histaminy zapraszamy do obejrzenia webinarium, które poprowadził dr Mirosław Mastej:

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.