1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Pakiet rekreacja i fitness podstawowy

Pakiet rekreacja i fitness podstawowy

Pakiet rozszerzony / 10 badań

Pakiet rekreacja i fitness podstawowy przeznaczony jest dla osób, które zaczynają przygodę z rekreacyjną aktywnością fizyczną i chcą uzyskać pewność, że będzie to dla nich bezpieczne. Jest również odpowiedni dla osób, które już uprawiają fitness i chcą dołączyć badania laboratoryjne do profilaktycznej rutyny.

Oczekiwanie na wynik

-

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Pakiet rekreacja i fitness podstawowy przeznaczony jest dla osób, które zaczynają przygodę z rekreacyjną aktywnością fizyczną i chcą uzyskać pewność, że będzie to dla nich bezpieczne. Jest również odpowiedni dla osób, które już uprawiają fitness i chcą dołączyć badania laboratoryjne do profilaktycznej rutyny.

Jeśli chcemy zdrowo uprawiać aktywność fizyczną, powinniśmy podeprzeć ją badaniami laboratoryjnymi. Najlepiej wykonać je przed rozpoczęciem tej aktywności, a następnie kontrolnie co 12-24 miesiące.

Pakiet podstawowy zawiera badania oceniające podstawowy stan zdrowia (morfologia, lipidogram).

Ponadto badamy poziom glukozy we krwi, co jest ważne dla osób uprawiających wysiłek fizyczny - zaburzenia metabolizmu glukozy wpływają bowiem na funkcjonowanie organizmu w czasie wysiłku i są wskazówką do modyfikacji diety.

Poza tym w pakiecie jest badanie poziomu TSH (zaburzenia czynności tarczycy upośledzają tolerancję wysiłku), witaminy D (powszechny niedobór witaminy D w naszej szerokości geograficznej należy wyrównać przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego) i enzymów wątrobowych (AsPAT i AlAT) - wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu tych enzymów, co jest zjawiskiem fizjologicznym. Po okresie odpoczynku ich poziom wraca do normy.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa fałszywej interpretacji poziomu wyników AsPAT i AlAT u osób trenujących, warto wykonać te badania przed rozpoczęciem swojej aktywności. Pamiętajmy również, że badania poziomów enzymów wątrobowych w czasie treningów wykonujemy po 1-2 dniach przerwy od aktywności fizycznej.

Zapraszamy do przeczytania artykułu "Badania laboratoryjne u biegaczy", autorstwa napisanego przez Agnieszkę Janasiak, zwyciężczynię Wings for Life 2016, wicemistrzynię Polski w maratonie. Z wykształcenia mgr fizjoterapii, z pasji trener biegaczy amatorów. Artykuł ma tytuł „Badania laboratoryjne u biegaczy”, ukazał się w numerze 3 naszego kwartalnika ALAB INFORMATOR – MAGAZYN O BADNIACH I NIE TYLKO i jest napisany okiem praktyka.
 

Pakiet zawiera następujace badania:

MORF Morfologia GLU Glukoza CHOL Cholesterol całkowity HDL Cholesterol HDL w surowicy LDL-WYL Cholesterol LDL - wyliczany  TG Triglicerydy  TSH Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji  AST Aminotransferaza asparaginianowa  ALT Aminotransferaza alaninowa  WIT-DTO Witamina 25(OH)D Total

Pakiet rozszerzony zawiera dodatkowo: 

INS Insulina FERR Ferrytyna NA Sód w surowicy K Potas w surowicy TP Białko całkowite MG Magnez w surowicy

Dodatkowe przygotowanie

Kilka dni przed pobraniem nie zmieniaj diety, ale staraj się unikać pokarmów wysokotłuszczowych i alkoholu.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Otrzymuj powiadomienia o akcjach promocyjnych oraz akcjach profilaktycznych realizowanych z partnerami ALAB laboratoria sp. z o.o. Dostępem do powiadomień możesz zarządzać z poziomu swojego konta, dowolnie włączając bądź wyłączając zgody.