1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Pakiet zdrowe jelita.

Pakiet zdrowe jelita.

Pakiet rozszerzony / 3 badań

Pakiet zdrowe jelita to trzy badania wykonywane z kału, które są elementem diagnostyki istnienia ryzyka lub rozpoznawania chorób jelita grubego, w tym nowotworów.

Oczekiwanie na wynik

-

Przygotowanie

  • próbkę kału pobierz za pomocą łopatki w ilości na wysokość ok. 1/4 pojemnika
  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Ból brzucha, jeden z najczęstszych problemów, z jakim pacjent zgłasza się do lekarza, może być problemem diagnostycznym. Objawy bólów brzucha często są niecharakterystyczne, mogą być symptomem wielu chorób. Są to: bóle, wzdęcia (pełność w brzuchu), zaparcia lub wolne stolce, uczucie przelewania czy kruczenia w brzuchu.

Najczęstszą dolegliwością układu pokarmowego, która może objawiać się w ten sposób, jest zespół jelita drażliwego, ale zawsze należy rozważyć, czy nie jest to nieswoista choroba zapalna jelit (wrzodziejące zapalenia jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna), celiakia, nietolerancja pokarmowa czy nowotwór jelita.

Pakiet zdrowe jelita to badanie kału i resztek pokarmowych, kalprotektyna w kale oraz wykrywanie krwi utajonej.

Kalprotektyna to marker stanu zapalnego jelita, którego stężenie rośnie w przypadku zmian zapalnych lub nowotworowych. U osób zdrowych wykrywana jest w ilościach śladowych. Jej stężenie dobrze koreluje z nasileniem stanu zapalnego w jelitach, dlatego jest przydatna we wstępnej diagnostyce nieswoistych zapaleń jelit. Jeśli wynik badania kalprotektyny mieści się w zakresie wartości referencyjnych, można zrezygnować z dalszej, inwazyjnej diagnostyki (np. kolonoskopii) i wskazuje na istnienie zespołu jelita drażliwego. Z drugiej strony wysoki poziom kalprotektyny jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza.

Wykrywanie krwi utajonej w kale to test przesiewowy w kierunku krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które może być spowodowane rakiem jelita grubego. Należy pamiętać, iż wynik dodatni nie musi być związany z wystąpieniem nowotworu, jednak każdy taki wynik musi być skonsultowany z lekarzem w celu dalszej diagnostyki. Badanie krwi utajonej w kale powinno być wykonywane raz w roku, zwłaszcza przez osoby po 45. r.ż.

WAŻNE!

Materiał na badanie krwi utajonej powinien być pobrany z różnych miejsc. Badanie powinno być wykonane trzykrotnie, dlatego po otrzymaniu wyniku badania w Pakiecie zdrowe jelita, badanie powinno być wykonane jeszcze dwa razy.

Testów nie powinno się wykonywać w czasie miesiączki, krwawień z żylaków odbytu, krwawienia z dziąseł lub leczenia stomatologicznego. Nie wykonuje się ich również w czasie biegunki.

Materiał do badania powinien był przyniesiony w trzech osobnych pojemnikach.

Pakiet zdrowe jelita - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet zdrowe jelita wskazany jest w celach profilaktycznych dla osób zdrowych, szczególnie po 45. r.ż.

Może być również wstępem do diagnostyki przyczyn bólów brzucha oraz innych objawów ze strony przewodu pokarmowego jak wzdęcia, zaparcia, luźne stolce, przelewania i kruczenie w brzuchu.

Więcej na temat kalprotektyny dowiesz się z wypowiedzi naszego eksperta:

Dodatkowe przygotowanie

W zależności od potrzeb materiał do badania powinien być pobrany z różnych miejsc. Nie wykonuj testu podczas: menstruacji, leczenia stomatologicznego, krwawień z żylaków odbytu, krwawień z dziąseł. Badanie wykonaj 3-krotnie.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.