Pacjentom, u których występują objawy sugerujące alergię
Objawy mogą być różnorodne, od klasycznych, takich jak: katar, łzawienie, kichanie, kaszel, wysypka, rumień do problemów z oddychaniem, bólu brzucha, wzdęć, biegunek, wymiotów czy obrzęków
Pacjentom wielouczuleniowym
Uczulonym zarówno na alergeny wziewne, jak i pokarmowe. Test zapewnia również diagnostykę odpowiednią dla pacjentów z alergią na sierść zwierząt, jady owadów czy lateks.
W przypadku idiopatycznej anafilaksji
W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji ogólnoustrojowych zagrażających życiu Pacjenta, których przyczyna jest nieznana.
W przypadku ograniczeń do testów skórnych (PTS)
W badaniach z krwi leki antyhistaminowe nie wpływają na wynik testu i mogą być przyjmowane cały czas przez Pacjenta. Testy skórne wymagają odstawienia leków na ok. 2 tyg. przed planowanym badaniem. Również ciąża i rozległe choroby skóry stanowią ograniczenie do PTS.
Pacjentom, u których dotychczasowe zalecenia terapeutyczne nie przynoszą efektów
Określa indywidualny profil uczuleniowy, poprzez wskazanie alergenów głównych i reagujących krzyżowo. Dzięki temu możemy zastosować odpowiednie zalecenia terapeutyczne i określić wskazówki dietetyczne dla Pacjenta.
Pacjentom bez rezultatów po wprowadzonej immunoterapii (SIT)
W szczepionkach odczulających dominują tzw. komponenty główne. Jeżeli u Pacjenta nie występują przeciwciała przeciwko tym komponentom skuteczność odczulania będzie niska. Test ALEX umożliwia kwalifikację do SIT na pyłki traw i drzew, jady owadów, roztocza kurzu domowego.