1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Wykrywanie antygenu SARS-CoV-2

Wykrywanie antygenu SARS-CoV-2

Testy antygenowe, które są wykonywane u pacjentów objawowych, są szybkimi testami przesiewowymi wykrywającymi białka specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2. Testy antygenowe w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 umożliwiają w krótkim czasie, szybką identyfikację osób zakażonych. Są taką samą podstawą potwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jak testy genetyczne PCR.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Wymaz

Przygotowanie

  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
Dowiedz się więcej

Test antygenowy znajduje zastosowanie w początkowym okresie zakażenia. Jego czułość jest najwyższa w okresie intensywnego namnażania wirusa w nosogardzieli, czyli na kilka dni przed wystąpieniem objawów klinicznych i do 5-7 dni od ich pojawienia. Większość testów antygenowych wykrywających białka SARS-CoV-2 wykazuje średnią czułość i wysoką swoistość. Z tego powodu wyniki ujemne, jak i dodatnie powinny być weryfikowane testem molekularnym (metodą RT-PCR). W teście antygenowym immunochromatograficznym wykrywane jest białko nukleokapsydu, które jest charakterystyczne dla wirusa SARS-CoV-2. Obecność tego białka oznacza wynik dodatni testu.

WYKRYWANIE ANTYGENU SARS-COV-2 – kto i kiedy powinien wykonać?

Wykonanie badania jest wskazane w przypadku:

  • osób z objawami, które mogą wskazywać na chorobę COVID-19,
  • osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniają kryteriów wykonania badań RT-PCR,
  • osób szczególnie narażonych w celu wykluczenia kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 P.

Próbką do badania jest wymaz z nosogardzieli. Po pobraniu wymazu próbkę materiału nanosi się do otworu na płytce testowej, po określonym czasie dokonuje się odczytu. Wynik dodatni testu z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na aktywne zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i wysoką zakaźność pacjenta.

Wynik ujemny testu należy interpretować w połączeniu z objawami oraz wywiadem epidemiologicznym. Wynik ujemny nie wyklucza ze stuprocentową pewnością aktywnej choroby. Testem weryfikującym wynik testu antygenowego jest badanie wymazu metodą Real Time PCR (RT-PCR).

Na około 2 godziny przed badaniem zaleca się powstrzymać od spożywania posiłków, płukania jamy ustnej, mycia zębów, palenia papierosów. Co najmniej dwie godziny przed wymazem nie należy aplikować do nosa kropli, maści i aerozoli. Zalecane jest pobieranie wymazu rano, przed posiłkiem.

Aby otrzymać wynik badania w języku angielskim, prosimy o zakup testu ENGLISH VERSION.

Dodatkowe przygotowanie

Minimum 2 godziny przed badaniem: • nie spożywaj posiłków oraz nie pij • nie żuj gumy • nie płucz jamy ustnej oraz nosa • nie myj zębów, nie stosuj płynu do płukania jamy ustnej • nie przyjmuj leków (tabletek do ssania, syropów, aerozoli, także do nosa: maści) • nie wykonuj inhalacji, nie płucz zatok, nie wydmuchuj nosa bezpośrednio przed pobraniem • nie pal papierosów • jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.