1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. RNA wirusa SARS-COV-2 (wymaz, metoda PCR, COVID) wynik w języku polskim

RNA wirusa SARS-COV-2 (wymaz, metoda PCR, COVID) wynik w języku polskim

Badanie wykonuje się w celu wykrycia materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 metodą Real Time RT-PCR, czyli reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą. Test wykonywany metodą Real Time PCR jest podstawą rozpoznania aktywnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Wymaz

Test wykonywany metodą PCR polega na wyizolowaniu z materiału pozyskanego od pacjenta cząsteczek materiału genetycznego wirusa, a następnie na ich namnożeniu oraz poddaniu analizie i oznaczeniu. Optymalnym czasem pobrania testu molekularnego jest okres replikacji wirusa w nabłonku górnych dróg oddechowych, który zwykle trwa do 10 dnia od wystąpienia objawów klinicznych. Metoda RT-PCR charakteryzuje się najwyższą czułością między 7, a 14 dniem od zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Po tym okresie czułość testów molekularnych obniża się, osiągając po 14 dniu choroby wartości poniżej 50%.

RNA WIRUSA SARS-COV-2 (WYMAZ, METODA PCR, COVID) – kto i kiedy powinien wykonać badanie?

Test RNA wirusa SARS-COV-2 metodą Real Time PCR zaleca się wykonać:

  • możliwie najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów choroby, ponieważ wykrywa on aktywną infekcję wirusem SARS-CoV-2,
  • jako test potwierdzający wynik wcześniej wykonanego testu antygenowego.

Na badanie możesz umówić się online - w formularzu wybierz opcję "PCR i Antygen COVID".

Badanie wykonywane jest z wymazu z nosogardzieli. Próbka pobierana jest za pomocą specjalnej, cienkiej wymazówki przez wykwalifikowany personel medyczny Punktu Pobrań.

Na 2 godziny przed badaniem zaleca się powstrzymać od spożywania posiłków, picia, płukania jamy ustnej i nosa, mycia zębów, palenia papierosów, przyjmowania leków.

„Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 26 lutego 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 367), każdy wynik PCR oraz antygenu w kierunku SARS-CoV-2 jest raportowany do systemu EWP.”

Aby otrzymać wynik badania w języku angielskim, prosimy o zakup testu ENGLISH VERSION.

Dodatkowe przygotowanie

Minimum 2 godziny przed badaniem: • nie spożywaj posiłków oraz nie pij • nie żuj gumy • nie płucz jamy ustnej oraz nosa • nie myj zębów, nie stosuj płynu do płukania jamy ustnej • nie przyjmuj leków (tabletek do ssania, syropów, aerozoli, także do nosa: maści) • nie wykonuj inhalacji, nie płucz zatok, nie wydmuchuj nosa bezpośrednio przed pobraniem • nie pal papierosów • jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.