1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet zatrucia ołowiem

Pakiet zatrucia ołowiem

Pakiet rozszerzony / 2 badań

Pakiet zatrucia ołowiem wskazuje, czy jesteśmy narażeni na zdrowotne skutki działania ołowiu. Oznaczenie protoporfiryny cynkowej oraz poziomu ołowiu zalecane jest jako badanie przesiewowe u osób narażonych na przewlekłą ekspozycję na ten metal.

Oczekiwanie na wynik

13 dni roboczych

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Pakiet zatrucia ołowiem wskazuje, czy jesteśmy narażeni na zdrowotne skutki działania ołowiu. Oznaczenie protoporfiryny cynkowej oraz poziomu ołowiu zalecane jest jako badanie przesiewowe u osób narażonych na przewlekłą ekspozycję na ten metal.

Ołów jest metalem ciężkim, który towarzyszy nam na co dzień, dostaje się do naszego organizmu drogą wziewną (przez układ oddechowy) i pokarmową. Nie jest obojętny dla zdrowia, chociaż nie wszyscy jesteśmy narażeni na takie działanie ołowiu, które daje negatywne skutki zdrowotne.

Pakiet zatrucia ołowiem rekomendowany jest zwłaszcza dla pracowników zakładów przemysłowych, np. wytwarzających kryształy, akumulatory, kable, czcionki drukarskie, panewki lub łożyska. Grupa ryzyka to także hutnicy pracujący w hutach miedzi, cynku, ołowiu oraz aluminium. Ołów występuje także w niektórych zabawkach, kredkach świecowych, plastelinie czy farbach - osoby pracujące przy ich produkcji mogą być również narażone na jego szkodliwe działanie.

Pakiet zatrucia ołowiem zawiera dwa badania - poziom ołowiu w surowicy i protoporfiryny cynkowej (ZPP). Stężenie ołowiu we krwi obrazuje bezpośrednie narażenie na ten metal, natomiast protoporfiryna cynkowa (ZPP) umożliwia wykrycie wczesnych skutków zdrowotnych zatrucia ołowiem. Wzrost jej stężenia w czerwonych krwinkach - erytrocytach, jest pierwszym objawem zaburzeń układu krwiotwórczego wskutek przewlekłego narażenia na ołów. Szczególnie cenna informacja, której dostarcza nam pomiar stężenia ZPP to fakt, iż obrazuje ona średnią ekspozycję na ołów w ciągu ostatnich trzech miesięcy.  Ważne również jest to, iż fizjologicznie - w stanie pełnego zdrowia -  zawartość protoporfiryny w erytrocytach jest niewielka, wzrasta natomiast w przypadku zatrucia ołowiem.

Jakie mogą być objawy zatrucia ołowiem?

Są to: wysokie ciśnienie tętnicze krwi, "ołowiany rąbek" na dziąsłach, skóra o żółtoszarym zabarwieniu, bóle głowy, bóle brzucha, osłabienie i zmęczenie, zaniki pamięci, zmiany nastroju, drętwienie i/lub uczucie mrowienia dłoni i stóp.

W pakiecie oznaczamy poziom:

Przygotowanie do badania:

 • Materiałem do badania jest krew.
 • Pacjent nie musi być na czczo.
 • Czas oczekiwania na wynik - 10 dni roboczych.

Dodatkowe przygotowanie

Materiał powinien być pobrany rano lub po narażeniu.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.