Przewlekła i nieleczona dysbioza, w której dochodzi do wzrostu, kolonizacji i zwiększenia przepuszczalności potencjalnie szkodliwych bakterii w jelitach, prowadzi do stanu zapalnego jelita.
Utrata równowagi w populacji mikrobioty jelitowej może doprowadzić do dysfunkcji układu odpornościowego jelit oraz dać początek wielu chorobom, nie tylko przewodu pokarmowego.
Pobierz ulotkę o badaniu FloraGEN rekomendowane jest dla osób powyżej 18 roku życia ze względu na wiek przebadanej populacji referencyjnej (18-70 r.ż) i „normy” ustalonej u tej grupy wiekowej. Dopuszczone wykonanie jest badania FloraGEN u osób w wieku nastoletnim, jeśli dieta pacjenta zbliżona jest do diety osoby dorosłej.
W literaturze i na podstawie licznych prowadzonych badań laboratoryjnych wykazano, że wybrane bakterie mają duże znaczenie dla funkcjonowania mikrobioty jelitowej oraz potencjalnego rozwoju dysbiozy. W raporcie z wyniku pacjenta zaprezentowane zostały opracowane graficzne dane dotyczące wszystkich badanych markerów.
W przypadku antybiotykoterapii zaleca się odczekać minimum miesiąc (przy ciężkich terapiach – trzy miesiące) od ostatniej dawki antybiotyku, aby w teście uzyskać obraz właściwej mikrobioty jelitowej.
W ramach wykonanego badania pacjentowi przysługuje konsultacja ze specjalistą, który dokona interpretacji wyniku. Poza analizą wyniku badania, pacjent otrzyma odpowiednie rekomendacje dotyczące dalszego postępowania (np. zalecenia dietetyczne, celowana probiotykoterapia lub wskazane zostaną inne formy leczenia).
Unikatowa technologia GA-map®
Zasada technologii mapowania bakterii jelitowych polega na pomiarze obecności wybranych bakterii jelitowych i obliczeniu za pomocą algorytmu odchylenia w składzie mikrobioty bakteryjnej pacjenta w porównaniu do zdrowej populacji referencyjnej*. Analiza DNA mikrobioty jelitowej pacjenta w badaniu FloraGEN uwzględnia 48. kluczowych markerów bakteryjnych, które mają duże znaczenie dla zdrowia, a ich rola w zaburzeniach czynności jelitowych jest potwierdzona badaniami zarówno laboratoryjnymi jak i klinicznymi. Każdy marker bakteryjnego DNA został zaprojektowany do identyfikacji różnych gatunków lub grup bakterii, np. Faecalibacterium prausnitzii (gatunek), Lactobacillus (rodzaj), Clostridia (klasa) oraz Proteobacteria (typ), w oparciu o ich sekwencję 16S rRNA. Dzięki temu, możliwe jest wykrycie ponad 300 bakterii z różnych kategorii taksonomicznych. Badanie FloraGEN dzięki użytej technologii mapowania bakterii jelitowych stanowi wiodące rozwiązanie w charakterystyce profilu bakteryjnego ludzkiej mikrobioty jelitowej oraz w diagnostyce dysbiozy.
*Populacja referencyjna: grupa przypadkowo wybranych osób nieokazujących symptomów żołądkowo-jelitowych w wieku 18-70 lat.
Badanie genetyczne profilu bakteryjnego jelit
Technologia GA-map®