1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Borelioza - pakiet potwierdzenia

Borelioza - pakiet potwierdzenia

Pakiet rozszerzony / 2 badań

Borelioza pakiet potwierdzenia metodą Western-Blot to pakiet przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi w dwóch klasach IgM i IgG. Pakiet badań jest drugim etapem diagnostycznym w kierunku boreliozy, wykonywanym u pacjentów, u których wyniki badań Pakietu przesiewowego były wątpliwe lub dodatnie. Pakiet potwierdzenia metodą Western-Blot wyklucza lub potwierdza istnienie zakażenia. Wynik dodatni jest podstawą do wdrożenia leczenia.

Oczekiwanie na wynik

4 dni robocze

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Składowe pakietu

angle-down-icon

Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową w Polsce, co roku zakaża się ok. 20 tys. osób. Jej rozpoznanie bywa trudne, u ponad połowy pacjentów objawy nie są charakterystyczne, tylko u 30-40% występuje charakterystyczny jej symptom – rumień wędrujący.

U pozostałych pacjentów w celu potwierdzenia choroby wykonuje się dwuetapową laboratoryjną diagnostykę boreliozy. Pierwszy etap to Pakiet przesiewowy – badanie przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi w klasie IgM i IgG met. Elisa lub Clia. Jeśli wyniki pierwszego etapu są dodatnie lub wątpliwe, należy je potwierdzić badaniami z Pakietu potwierdzenia, wykonywanymi metodą Western-Blot.

WAŻNE: Diagnostyka boreliozy często sprawia trudności interpretacyjne, ponieważ odpowiedź immunologiczna u pacjentów może przebiegać odmiennie niż w typowych infekcjach. Dlatego wszystkie wyniki u pacjenta muszą być interpretowane łącznie z objawami klinicznymi. Jeśli wyniki są wątpliwe lub nieskorelowane z obrazem klinicznym, wskazane jest powtórne wykonanie badań w kierunku boreliozy lub rozszerzenie o badania uzupełniające.

Borelioza – pakiet potwierdzenia – kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet potwierdzenia wykonuje się u pacjentów z podejrzeniem boreliozy jako II etap diagnostyki u osób, u których badania z I etapu dały wynik wątpliwy lub dodatni.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.