1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet układowe choroby tkanki łącznej

Pakiet układowe choroby tkanki łącznej

Pakiet rozszerzony / 7 badań

Oczekiwanie na wynik

6 dni roboczych

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Składowe pakietu

angle-down-icon

Badania w tym pakiecie pozwalają na wstępną diagnostykę układowych chorób tkanki łącznej, jeżeli u pacjenta występują objawy dla nich charakterystyczne. Dolegliwości mogą różnić się w zależności od konkretnej jednostki chorobowej. Interpretacja powyższych wyników powinna być zawsze w połączeniu z konsultacją specjalisty reumatologa/immunologa który przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem oraz badanie przedmiotowe.
 


Pakiet układowe choroby tkanki łącznej obejmuje następujące badania:

 • ANA – czuły, lecz nieswoisty marker układowych chorób tkanki łącznej (UChTŁ). Obecność przeciwciał przeciwjądrowych jest ważnym kryterium do dalszej obserwacji w kierunku chorób reumatycznych. Zarówno dodatnie, jak i ujemne miano ANA nie potwierdza, ani nie wyklucza obecności układowych chorób tkanki łącznej. Ważna jest ich interpretacja w połączeniu z badaniem podmiotowym (wywiadem) oraz przedmiotowym (fizykalnym badaniem pacjenta).
 • ANA/ENA BLOT - test wykonywany metodą WESTERN BLOT. Jest badaniem pozwalającym na oznaczenie specyficznych przeciwciał reumatycznych (16 antygenów jądrowych i cytoplazmatycznych). Ogólne wskazania do wykonania testu immunoblot (ANA/ENA BLOT): poszerzenie diagnostyki w kierunku określonych układowych chorób tkanki łącznej; ocena aktywności choroby zasadniczej, monitorowanie leczenia.
 • LDH – dehydrogenaza mleczanowa, jej stężenie może być podwyższone w przebiegu chorób układu krwiotwórczego oraz poważnych chorób reumatycznych (idiopatyczne miopatie zapalne, zespół Felty’ego).
 • CK – kinaza fosfokeratynowa pozwala na ocenę rozpadu komórek mięśniowych. Marker uszkodzenia mięśni, często obserwowany w przebiegu idiopatycznych miopatii zapalnych, jak zapalenie wielo- i/lub skórnomięsniowe.
 • Składowe dopełniacza C3 i C4 – oznaczenia wykorzystywane w diagnostyce chorób o podłożu autoimmunologicznym takich jak np. zespół Sjögrena.
 • Proteinogram białek surowicy krwi – szczegółowa analiza białek surowicy krwi służy diagnostyce i monitorowaniu chorób wątroby, nerek oraz szpiku kostnego. W chorobach autoimmunologicznych występuje najczęściej wzrost frakcji gammaglobulin. Hipergammaglobulinemia poliklonalna, w przeciwieństwie do monoklonalnej obserwowanej w przebiegu szpiczaka mnogiego, obserwowana jest często w przebiegu zespołu Sjögrena.

Pakiet układowe choroby tkanki łącznej należy zlecić równocześnie zpakietem reumatologicznym podstawowym, co pozwoli na jednoczesną ocenę stanu klinicznego pacjenta.


Przygotowanie do badania

 • Materiałem do badań jest krew. Pobranie krwi nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo, należy unikać posiłków wysokotłuszczowych przed pobraniem.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Otrzymuj powiadomienia o akcjach promocyjnych oraz akcjach profilaktycznych realizowanych z partnerami ALAB laboratoria sp. z o.o. Dostępem do powiadomień możesz zarządzać z poziomu swojego konta, dowolnie włączając bądź wyłączając zgody.