1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet alergiczny oddechowy

Pakiet alergiczny oddechowy

Pakiet rozszerzony / 3 badań

Pakiet alergiczny oddechowy jest przeznaczony dla osób z podejrzeniem alergii oddechowej. W skład pakietu wchodzi badanie morfologii krwi, oznaczenie IgE całkowitego i IgE specyficzne dla 20 alergenów wziewnych. Materiałem do badania jest krew.

Oczekiwanie na wynik

8 dni roboczych

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Składowe pakietu

angle-down-icon

Alergia oddechowa (wziewna) to nieprawidłowa i nadmierna reakcja układu immunologicznego na substancje (alergeny) dostające się do organizmu drogą inhalacji. Zdrowy organizm nie reaguje na te substancje żadnymi dolegliwościami, natomiast alergicy odczuwają szereg objawów, czasem groźnych dla zdrowia. Mogą to być: napadowe kichanie, wodnisty katar, kaszel, chrypka, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, duszności, nawracające przewlekłe infekcje dróg oddechowych, zapalenie spojówek. Trudności z oddychaniem mogą powodować zaburzenia snu, chrapanie, zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją, u dzieci trudności w nauce.

Pakiet alergiczny oddechowy zawiera panel 20 alergenów wziewnych wykonywanych metodą Polycheck. Materiałem do badania jest krew - testy z krwi w przypadku alergii cechują się większą czułością niż testy skórne, są bezpieczne - mogą być wykonywane u chorych z nasilonymi objawami. Dla komfortu pacjentów ważne jest, iż badania z krwi nie wymagają odstawienia leków przeciwhistaminowych lub sterydowych.

W skład panelu wchodzi: pyłek brzozy brodawkowej, pyłek olszyny szarej, pyłek leszczyny, pyłek dębu, tymotka łąkowa, pyłek żyta, pyłek bylicy, pyłek babki lancetowatej, Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, naskórek psa, naskórek kota, naskórek konia, naskórek świnki morskiej, naskórek chomika, naskórek królika, Aspergillus fumigatus, Cladosporidium herbarum, Penicillium notatum, Alternaria tenuis.

W pakiecie alergicznym oddechowym zawarte są dwa badania będące wsparciem diagnostyki alergii, morfologia i poziom IgE całkowitego.

Z punktu widzenia alergii w badaniu morfologii krwi ważny jest rozmaz i liczba eozynofili (granulocytów kwasochłonnych należących do krwinek białych). Alergia może być przyczyną eozynofilii, czyli zwiększenia ich liczby tych komórek krwi.

Poziom IgE całkowitego jest badaniem pomocnym w diagnostyce alergii, ponieważ u pacjentów z tym schorzeniem zazwyczaj obserwuje się wzrost jego stężenia. Podkreślić jednak należy, iż prawidłowe stężenie całkowitego IgE nie wyklucza alergii, a jego wzrost może być spowodowany innymi przyczynami. Dlatego pomocne jest wykonywanie kilku badań z jednego pobrania, a interpretacja wyników musi odbywać się w korelacji z objawami. Normy IgE całkowitego są zależne od wieku.

Pakiet alergiczny oddechowy - kto i kiedy powinien wykonać?

Badanie może być wykonane u wszystkich chorych z podejrzeniem alergii wziewnej na alergeny zawarte w panelu. Badanie może być wykonane przez osoby w każdym wieku (dzieci, dorośli, osoby starsze).

Badanie może być wykonane w trakcie przyjmowania leków przeciwhistaminowych i sterydowych, nie ma potrzeby ich odstawiania przed badaniem.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.