Pakiet nerkowy

Pakiet rozszerzony / 7 badań

Pakiet nerkowy to 7 badań z krwi i moczu, wyselekcjonowanych w celu oceny czynności nerek.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • zbierz pierwszy mocz poranny, ze środkowego strumienia
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Nerka to niewielki, ważący 110-170 gramów, parzysty narząd, odgrywający kluczową rolę w filtrowaniu krwi i oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. W ciągu doby przepływa przez nie nawet 1 500 litrów krwi, z czego filtrowane jest aż 150 litrów. Wynikiem tej pracy jest powstanie około 1,5 litra moczu, z którym organizm wydala nadmiar wody. Nerki regulują stężenie sodu, potasu i innych jonów biorących udział w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Są jednym z najważniejszych organów regulujących ciśnienie tętnicze krwi.

Badania w pakiecie nerkowym dają możliwość oceny wydolności nerek. Zawierają badania z krwi (oznaczenie poziomu sodu, potasu, mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego i białka całkowitego) oraz badanie ogólne moczu. Ponieważ pakiet nerkowy zawiera badanie moczu, należy pamiętać, iż w momencie przyjścia do laboratorium na pobranie krwi należy go przynieść ze sobą w odpowiednim pojemniku.

Pakiet nerkowy - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet nerkowy przeznaczony jest dla osób, które chcą profilaktycznie kontrolować czynność tego narządu, ale również dla osób, które chorują na nadciśnienie tętnicze oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto badanie funkcji nerek powinno być wykonane, gdy pacjent odczuwa objawy, których źródłem mogą schorzenia tego narządu. Mogą to być objawy:

  • ogólne - osłabienie, zmęczenie, obniżona odporność, bóle głowy, problemy ze snem,
  • skórne - blada i sucha skóra, obrzęki,
  • ze strony układu krążenia - nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca,
  • niedokrwistość,
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Dodatkowe przygotowanie

Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych. Najlepiej, aby nie wykonywać badania w okresie okołomenstruacyjnym i w czasie menstruacji - duża liczba krwinek czerwonych uniemożliwi uzyskanie wiarygodnego wyniku. Przed pobraniem próbki moczu należy umyć ręce, a następnie ujście cewki moczowej. Mocz należy pobrać do pojemnika na mocz lub do specjalnego zestawu. Bezpłatny zestaw można odebrać w Punkcie Pobrań ALAB laboratoria. Mocz do badania powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia. Pierwszą, niewielką ilość moczu należy oddać do toalety. Następną porcję do pojemnika, a końcową znów do toalety. Mocz umieść w probówce z zestawu zgodnie z instrukcją. Próbkę moczu dostarcz jak najszybciej do wybranego Punktu Pobrań. Jeśli nie możesz dostarczyć pojemnika natychmiast, umieść go w lodówce i przynieś do zbadania w ciągu 2-3 godzin

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.