CA 125 (I41)

Wartości oznaczeń CA 125 w surowicy są pomocne w monitorowaniu przebiegu choroby u pacjentek z inwazyjnym rakiem nabłonkowym jajnika. Oznaczenie CA 125 nie powinno być wykorzystywane w badaniach przesiewowych w kierunku nowotworów jajnika.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Powtarzalnie rosnące wartości oznaczeń CA 125 mogą być związane z obecnością choroby nowotworowej i słabą odpowiedzią na stosowane leczenie, podczas gdy obniżające się wartości oznaczeń CA 125 mogą wskazywać na korzystny efekt leczenia.

Podwyższone wartości oznaczeń CA 125 obserwuje się u około 1-2% osób zdrowych oraz u osób chorych na choroby nienowotworowe, takie jak marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, endometrioza, u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, w przypadkach torbieli jajników, a także w stanach zapalnych narządów miednicy. Wykazano także podwyższenie wartości CA 125 w trakcie cyklu miesiączkowego. Do innych niż rak jajnika nowotworów złośliwych, w przebiegu których obserwuje się wartości oznaczeń CA 125, należą: rak szyjki macicy, rak wątroby, rak trzustki, rak płuca, rak jelita grubego, rak żołądka, rak dróg żółciowych, rak trzonu macicy, rak jajowodu, rak sutka oraz rak endometrium.

Kto i kiedy powinien wykonać badanie CA 125?

Nie zaleca się wykonywania oznaczeń CA 125 jako badania przesiewowego w kierunku wykrycia nowotworu w populacji ogólnej. Uzasadnione jest jednak stosowanie wartości oznaczeń CA 125 jako badania pomocniczego w ustalaniu postępowania z chorymi na raka jajnika.

Badaniem wskazanym w ocenie ryzyka wystąpienia raka jajnika jest TEST ROMA.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.