1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Pakiet antykoncepcja hormonalna

Pakiet antykoncepcja hormonalna

Pakiet rozszerzony / 9 badań

Pakiet antykoncepcja hormonalna to panel wybranych badań przy antykoncepcji, monitorujących ewentualne działania niepożądane doustnych leków hormonalnych przyjmowanych przez kobiety w celu zabezpieczenia się przed ciążą lub w leczeniu niektórych chorób, np. endometriozy.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Doustne leki hormonalne przyjmowane przez kobiety czy to w celu zablokowania owulacji (antykoncepcja), czy z powodu wskazań zdrowotnych (endometrioza, trądzik hormonalny, bolesne lub obfite miesiączki, nasilone objawy PMS czy PCOS) mogą powodować działania niepożądane. Mogą to być odczuwalne przez kobietę objawy, takie jak nudności, bóle brzucha, bóle głowy, przyrost masy ciała, plamienia, zaburzenia nastroju. Ale mogą to być również skutki, których pacjentka nie odczuwa, np. zaburzenia funkcji wątroby, zmiany w gospodarce lipidowej lub problemy z krzepliwością krwi. Można je wykryć za pomocą badań laboratoryjnych, dlatego kobiety stosujące te leki powinny okresowo wykonywać panel badań monitorujących te parametry.

Pakiet antykoncepcja hormonalna zawiera testy:

  • monitorujące czynność wątroby - aminotransferazę alaninową (ALT), aminotransferazę asparaginianowa (AST), bilirubinę, gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP);
  • monitorujące gospodarkę lipidową – pełen lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, triglicerydy;
  • monitorujące krzepliwość krwi - czas protrombinowy (PT).

Pakiet antykoncepcja hormonalna – kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet antykoncepcja hormonalna powinien być regularnie wykonywany przez wszystkie kobiety zażywające leki hormonalne (antykoncepcyjne) zalecone w celu zablokowania owulacji, ale także z terapii niektórych chorób, np. endometriozy, bolesnego miesiączkowania, nasilonego PMS, trądziku lub w przebiegu PCOS w celu monitorowania funkcji wątroby, krzepliwości krwi oraz gospodarki lipidowej.

Częstotliwość wykonywania badań przy antykoncepcji powinna być uzgodniona z lekarzem, może zależeć od wieku i chorób współistniejących.

Dodatkowe przygotowanie

Kilka dni przed pobraniem nie zmieniaj diety, ale staraj się unikać pokarmów wysokotłuszczowych i alkoholu.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.