1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet alergiczny pokarmowy

Pakiet alergiczny pokarmowy

Pakiet rozszerzony / 3 badań

Pakiet alergiczny pokarmowy przeznaczony jest dla pacjentów z podejrzeniem alergii pokarmowej. W skład pakietu wchodzi badanie morfologii krwi, oznaczenie IgE całkowitego i IgE specyficzne dla 20 alergenów pokarmowych. Materiałem do badania jest krew.

Oczekiwanie na wynik

8 dni roboczych

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Składowe pakietu

angle-down-icon

Alergia pokarmowa to rodzaj nadwrażliwości pokarmowej o podłożu immunologicznym, polegający na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na alergen zawarty w pożywieniu.

Alergia pokarmowa IgE-zależna charakteryzuje się szybkim początkiem objawów, zwykle do 2 godzin od spożycia uczulającego pokarmu. Reakcje IgE-zależne są powtarzalne i stereotypowe, co oznacza, iż specyficzny alergen wywołuje u pacjenta specyficzne objawy. Mogą to być: obrzęk naczynioruchowy śluzówek jamy ustnej, trudności w przełykaniu, nudności, wymioty, kolkowe bóle brzucha, biegunka, ale także wysypka, katar lub kaszel.

Pakiet alergiczny pokarmowy to panel 20 alergenów pokarmowych wykonywanych metodą Polycheck. Materiałem do badania jest krew - testy z krwi w przypadku alergii cechują się większą czułością niż testy skórne, są bezpieczne - mogą być wykonywane u chorych z nasilonymi objawami. Dla komfortu pacjentów ważne jest, iż badania z krwi nie wymagają odstawienia leków przeciwhistaminowych lub sterydowych.

W skład panelu wchodzi: orzech laskowy, orzech ziemny, orzech włoski, migdał, mleko, białko jaja kurzego, żółtko jaja kurzego, kazeina, ziemniak, seler, marchew, pomidor, dorsz, krewetka, brzoskwinia, soja, jabłko, mąka pszenna, sezam, mąka żytnia.

W pakiecie alergicznym pokarmowym zawarte są dwa badania będące wsparciem diagnostyki alergii: morfologia i poziom IgE całkowitego.

Z punktu widzenia alergii, w badaniu morfologii krwi ważny jest rozmaz i liczba eozynofili (granulocytów kwasochłonnych należących do krwinek białych). Alergia może być przyczyną eozynofilii, czyli zwiększenia liczby tych komórek krwi.

Poziom IgE całkowitego jest badaniem pomocnym w diagnostyce alergii, ponieważ u pacjentów z tym schorzeniem zazwyczaj obserwuje się wzrost jego stężenia. Podkreślić jednak należy, iż prawidłowe stężenie całkowitego IgE nie wyklucza alergii, a jego wzrost może być spowodowany innymi przyczynami. Dlatego pomocne jest wykonywanie kilku badań z jednego pobrania, a interpretacja wyników musi odbywać się w korelacji z objawami. Normy IgE całkowitego są zależne od wieku.

Pakiet alergiczny pokarmowy - kto i kiedy powinien wykonać?

Badanie może być wykonane u wszystkich chorych z podejrzeniem alergii pokarmowej na alergeny zawarte w panelu. Badanie może być wykonane przez osoby w każdym wieku (dzieci, dorośli, osoby starsze).

Badanie może być wykonane w trakcie przyjmowania leków przeciwhistaminowych i sterydowych, nie ma potrzeby ich odstawiania przed badaniem.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.