1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Dihydrotestosteron (DHT) (K55)

Dihydrotestosteron (DHT) (K55)

Dihydrotestosteron jest męskim hormonem płciowym, najważniejszym i najaktywniejszym biologicznie metabolitem testosteronu. W wielu tkankach, w tym w gruczole krokowym, zewnętrznych narządach płciowych i niektórych obszarach skóry DHT jest aktywną formą hormonu. W śladowych ilościach występuje także u kobiet. Badanie DHT jest wykorzystywane w diagnostyce łysienia androgenowego u mężczyzn i hirsutyzmu u kobiet.

Oczekiwanie na wynik

5 dni roboczych

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Stężenie DHT u dorosłego mężczyzny stanowi 1/10 stężenia testosteronu. W ciągu doby powstaje ok. 400 μg DHT i ok. 5 mg testosteronu, ale tylko 50-100 μg DHT jest wydzielane przez jądra, pozostała ilość jest wytwarzana przez tkanki obwodowe. DHT (5α-dihydrotestosteron) powstaje w reakcji konwersji testosteronu katalizowanej przez 5α- reduktazę. Większość konwersji odbywa się poza jądrami (ok.70%), głównie w wątrobie. DHT powstaje i działa w tych samych komórkach. U kobiet DHT powstaje głównie z androstendionu i DHEA. Zmienność tkankowej reaktywności DHT powoduje jednak, że stężenie DHT w surowicy nie odzwierciedla reaktywności androgenów w tkankach obwodowych.

U mężczyzn dihydrotestosteron odpowiada m.in. za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie prostaty, popęd płciowy, funkcje gruczołów łojowych, a także większą niż u kobiet siłę mięśniową. Warunkuje obecność zarostu i owłosienia na całym ciele mężczyzny.

Nadmiar DHT towarzyszy m.in. łysieniu typu androgenowego, przerostowi prostaty i nowotworom gruczołu krokowego i aktywnym hormonalnie guzom jąder.

U kobiet nadmiar DHT manifestuje się zaburzeniami miesiączkowania, zaburzeniami płodności, uporczywym trądzikiem i łojotokiem skóry, nieprawidłowym, nadmiernym owłosieniem skóry.

Badanie DHT – kto i kiedy powinien wykonać?

Wskazaniem do oznaczenia stężenia DHT w surowicy w przypadku mężczyzn jest łysienie androgenowe, w przypadku kobiet hirsutyzm. Innymi wskazaniami u obu płci jest bezpłodność i hipogonadyzm oraz trądzik i łojotok skóry. Ponadto, u kobiet kontrola przebiegu androgenowej terapii zastępczej, podejrzenie zespołu policystycznych jajników (PCOS) i zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn kontrola terapii lekami hamującymi aktywność 5α-reduktazy (np. w przebiegu nowotworu prostaty) i podejrzenie nowotworu jąder.

U dzieci badanie DHT wykonywane jest w przypadku niejednoznaczności płci - zaburzeń rozwoju seksualnego.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.