1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet kontrola diety wegetariańskiej

Pakiet kontrola diety wegetariańskiej

Pakiet rozszerzony / 4 badań

Pakiet kontrola diety wegetariańskiej pozwala na monitorowanie poziomu tych składników pokarmowych, których podaż jest niewystarczające w źle skomponowanej diecie wege.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Pakiet kontrola diety wegetariańskiej pozwala na monitorowanie poziomu tych składników pokarmowych, których podaż jest niewystarczające w źle skomponowanej diecie wege.

Dieta wege jest jednym z najzdrowszych sposobów odżywiania. Aby mogła jednak w pełni służyć zdrowiu musi być prawidłowo skomponowana. Pamiętać bowiem należy, iż niektóre składniki odżywcze występują tylko w produktach zwierzęcych, a niektóre z produktów pochodzenia zwierzęcego wchłaniają się lepiej niż z pokarmów roślinnych. Dlatego osoby pozostające na dietach wege, powinny zadbać o dobre zbilansowanie diety i pamiętać o badaniach laboratoryjnych.

W skład pakietu wchodzą następujące badania: 

 • Badanie żelaza - produkty roślinne są źródłem żelaza niehemowego, które wchłania się w 5%. Produkty pochodzenia zwierzęcego dostarczają natomiast żelaza hemowego, którego przyswajalność wynosi 20%. Stąd osoby na dietach wege, w szczególności miesiączkujące kobiety, narażone są na występowanie niedokrwistości z niedoboru żelaza.
 • Badanie wapnia - najwartościowszym źródłem wapnia w diecie Polaka jest mleko oraz produkty mleczne. Pokarmy roślinne, ze względu na obecność związków fitynowych, kwasu szczawiowego oraz błonnika, są źródłem gorzej przyswajalnego wapnia. Poza tym w jego wchłanianiu dużą rolę odgrywa witamina D, której niedobory w naszej szerokości geograficznej są powszechne. Dlatego kontrola poziomu tego pierwiastka we krwi jest ważnym elementem profilaktyki zdrowia osób na diecie wykluczającej mleko i jego przetwory.
 • Badanie witaminy D - 80% witaminy D w naszym klimacie powstaje z syntezy w skórze, dlatego zwłaszcza od października do kwietnia, jesteśmy narażeni na jej niedobór. Pozostałe 20% możemy zaczerpnąć z pokarmu, głównie tłustych ryb, oraz produktów nabiałowych. U osób wykluczających te pokarmy niedobór witaminy D może być szczególnie głęboki, dlatego przed suplementują należy zbadać jej poziom w organizmie.
 • Badanie białka całkowitego - jest to badanie pomocne w ocenie ogólnej stanu odżywienia.

 • FE - Żelazo w surowicy (O95)
 • CA - Wapń całkowity w surowicy (O77)
 • WIT-DTO - Witamina 25(OH)D Total
 • TP - Białko całkowite (I77)

Jeśli potrzebujesz pogłębionej analizy diagnostycznej Twojego stanu zdrowia, oferujemy również PAKIET KONTROLA DIETY WEGETARIAŃSKIEJ ROZSZERZONY

Przygotowanie do badań:

Pod tymi linkami znajdziesz informację o przygotowaniu się do badania:
Jak przygotować się do pobrania krwi?

Dodatkowe przygotowanie

Na kilka dni przed badaniem należy nie przyjmować preparatów żelaza

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Otrzymuj powiadomienia o akcjach promocyjnych oraz akcjach profilaktycznych realizowanych z partnerami ALAB laboratoria sp. z o.o. Dostępem do powiadomień możesz zarządzać z poziomu swojego konta, dowolnie włączając bądź wyłączając zgody.