1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Pakiet kobiety w ciąży

Pakiet kobiety w ciąży

Pakiet rozszerzony / 16 badań

Pakiet dla kobiet w ciąży to 16 badań obowiązkowych i rekomendowanych dla kobiet w ciąży. Badania zostały wybrane z uwzględnieniem zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Oczekiwanie na wynik

2 dni robocze

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • zbierz pierwszy mocz poranny, ze środkowego strumienia
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Ciąża jest okresem, w którym należy monitorować stan zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. U kobiety w czasie ciąży może się rozwinąć cukrzyca. Szacuje się, iż cukrzyca ciężarnych występuje w Polsce u 3-12% kobiet w ciąży. Jej konsekwencje mogą być niekorzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka, ponadto u ok. 30% kobiet z cukrzycą ciężarnych w ciągu 15 lat może się rozwinąć cukrzyca. Dlatego tak ważne jest monitorowanie poziomu glukozy w ciąży.

Innym problemem zdrowotnym, który występuje w ciąży, jest niedokrwistość, mogą również wystąpić zmiany w czynności nerek.

Ponadto ważne jest, aby mieć pewność, iż kobieta ciężarna nie jest nosicielem chorób wirusowych czy pasożytniczych, które mogą zagrażać ciąży i zdrowiu dziecka. Są to: toksoplazmoza, cytomegalia, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, kiła, HIV. Wymagane jest również oznaczenie grupy krwi i przeciwciał anty-Rh, aby można było przewidzieć ewentualny konflikt serologiczny.

Obligatoryjnym badaniem w ciąży jest również TSH - badanie poziomu tyreotropiny, hormonu kontrolującego wydzielanie hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy u kobiet ciężarnych może być niebezpieczna dla płodu i prowadzić do niskiej masy urodzeniowej, porodu przedwczesnego lub nawet poronienia.

Pakiet kobiety w ciąży - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet przeznaczony jest dla kobiet w ciąży, badania powinny być wykonane przed 10. tygodniem ciąży.

Dodatkowe przygotowanie

Na kilka dni przed badaniem należy nie przyjmować preparatów żelaza

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.