1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Grupa krwi, Rh (E65)

Grupa krwi, Rh (E65)

Grupa krwi jest badaniem, które ma na celu oznaczenie w układzie AB0 antygenów obecnych na powierzchni krwinek czerwonych oraz badanie alloprzeciwciał w układzie RhD.

Oczekiwanie na wynik

2 dni robocze

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Grupa krwi jest niezmienna i charakterystyczna dla każdego człowieka przez całe życie. Wyjątkową sytuacją może być stan po przeszczepie szpiku, w którym wytwarzane są elementy morfotyczne krwi.

Grupa krwi jest niezbędna w sytuacji konieczności przetaczania krwi dla ratowania życia, a zatem należy badanie to wykonać planowanym zabiegiem operacyjnym, przed porodem, a także w celu wyrobienia sobie krewkarty – dokumentu potwierdzającego grupę krwi, który warto mieć przy sobie wraz z dowodem osobistym na wypadek nagłych zdarzeń losowych, w których przetoczenie krwi ratuje życie.

Grupa krwi związana jest z obecnością na krwinkach czerwonych swoistych antygenów z układu AB0. Odpowiednia konstelacja tych antygenów pozwala zróżnicować 4 główne grupy krwi ( A, B, AB i grupę zero – 0). W osoczu krwi znajdują się naturalne przeciwciała skierowane przeciwko antygenowi, który nie jest obecny na krwinkach. Poza antygenami z układu AB0 krwinki mogą posiadać lub nie inny bardzo ważny antygen z układu Rh – jest to antygen D. Jeżeli antygen ten nie występuje na krwinkach – to na wyniku badania takiej osoby obok nazwy grupy głównej zapisany zwrot „Rh - (ujemny) ”, jeżeli antygen jest obecny, to wynik badania krwi przedstawia się jako zapis „Rh + (dodatni)”.

Przed przetoczeniem krwi konieczne jest wykonanie próby zgodności krwi biorcy z krwią dawcy.

Najlepiej jest przetaczać krew jednoimienną co do grupy w układzie AB0 oraz układzie Rh. Tylko w sytuacji ratowania życia dopuszczalne jest podawanie krwi innego grupy – najlepiej tzw. uniwersalnej 0 Rh – (ujemnej).

Na krwinkach występują też antygeny z innych układów, które powszechnie nie są oznaczane, lub w osoczu mogą wystąpić dodatkowe alloprzeciwciała. W takich pojedynczych przypadkach wymagane jest bardziej szczegółowe rozpoznanie – wykonanie oznaczenia grupy krwi w pracowniach konsultacyjnych znajdujących się przy Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Grupa krwi - kto i kiedy powinien wykonać badanie?

Badanie grupy krwi powinien wykonać pacjent przed planowaną operacją, kobiety w ciąży przed porodem, a także każdy, kto chce znać swoją grupę i wyrobić dokument - KREWKARTA.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.