1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet ryzyko anafilaksji

Pakiet ryzyko anafilaksji

Pakiet rozszerzony / 15 badań

Oczekiwanie na wynik

10 dni roboczych

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Składowe pakietu

angle-down-icon

Pakiet Ryzyko anafilaksji zawiera najistotniejsze alergeny pokarmowe związane z ryzykiem wstąpienia ciężkiej reakcji ogólnoustrojowej zagrażającej życiu pacjenta. Dla kogo?

 • dla pacjentów z podejrzeniem alergii pokarmowej - zwłaszcza dzieci,
 • dla pacjentów z podejrzeniem anafilaksji wywołanej pokarmami,
 • dla pacjentów, którzy obawiają się wprowadzenia do diety określonego produktu spożywczego.

Skład pakietu:

 • nBos d 8 Kazeina, Mleko - Pacjenci uczuleni na kazeinę są narażeni na poważne reakcje po spożyciu mleka, a także produktów bezmlecznych, które zawierają kazeinę jako dodatek.
 • nGal d 1 Owomukoid, Jajo kurze - Owomukoid, termostabilny alergen białka jaja kurzego związany z ciężkimi reakcjami alergicznymi i ścisłymi ograniczeniami dietetycznymi.
 • rGad c 1 Parwalbumina, Dorsz - Parwalbuminy są termostabilnymi alergenami pokarmowymi i wziewnymi, które zostały zidentyfikowane jako panalergeny ryb i są przyczyną wysokiej reaktywności krzyżowej między różnymi gatunkami ryb.
 • rPen a 1 Tropomiozyna, Krewetka - Pen a 1 to tropomiozyna (białko mięśni krewetek), które wykazuje wysoką reaktywność krzyżową. Alergen ten jest stabilny termicznie i występuje zarówno w surowych, jak i gotowanych owocach morza.
 • alfa-Gal, Wołowina - alfa-Gal - oligosacharyd ssaków, może powodować ciężką reakcję alergiczną. Objawy kliniczne pojawiają się po 3-5 godzinach od spożycia czerwonego mięsa lub żelatyny.  
 • rTri a 19 Omega-5 Gliadin, Pszenica - ꞷ-5 gliadyna Tri a 19 jest głównym alergenem związanym z anafilaksją zależną od pszenicy indukowaną wysiłkiem fizycznym (WDEIA).

Inne ważne alergeny pokarmowe zawarte w pakiecie to ekstrakty gryki, pszenicy, soi, orzechów nerkowca, orzechów laskowych, orzeszków ziemnych, orzechów włoskich i sezamu, a także ekstrakt brzoskwini pokrywający uczulenie na owoce pestkowe. Każdy z tych produktów zawiera wiele różnych cząsteczek alergenowych o różnych właściwościach. Zastosowanie pełnych ekstraktów pomaga zoptymalizować skład i zwiększyć opłacalność pakietu.

Jak interpretować wyniki?

 • Jeden lub więcej alergenów daje wynik pozytywny: Pacjent powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem alergologiem i wykluczyć dany produkt z diety do czasu otrzymania zaleceń co do jego dalszego spożywania.W przypadku pozytywnego wyniku ilościowego sIgE dla niebezpiecznego alergenu pokarmowego, alergolog może wykonać dodatkowe testy w celu potwierdzenia diagnozy i opracowania spersonalizowanego planu leczenia dla pacjenta oraz edukacji pacjenta i jego rodziny w zakresie radzenia sobie z alergią i reagowania w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.
 • Wszystkie wyniki są negatywne: Pacjent nie jest uczulony na żaden z niebezpiecznych ekstraktów pokarmowych lub na żadną molekułę zawartą w pakiecie. W takim przypadku warto poszukać innych przyczyn/mechanizmów leżących u podstaw objawów. Ponadto bardzo często zwykła obróbka termiczna (pieczenie, gotowanie) produktu spożywczego może pomóc pacjentowi go tolerować.

Badania wykonywane metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w diagnostyce alergii. Charakteryzuje się wysoką czułością - 92% oraz specyficznością - 90%.

Przygotowanie do badania:
•    materiałem do badań jest krew
•    pacjent nie musi być na czczo
•    nie jest wymagane odstawienie leków sterydowych i przeciwhistaminowych

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Otrzymuj powiadomienia o akcjach promocyjnych oraz akcjach profilaktycznych realizowanych z partnerami ALAB laboratoria sp. z o.o. Dostępem do powiadomień możesz zarządzać z poziomu swojego konta, dowolnie włączając bądź wyłączając zgody.