1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet hormony kobiece zaburzenia miesiączkowania

Pakiet hormony kobiece zaburzenia miesiączkowania

Pakiet rozszerzony / 5 badań

Pakiet hormony kobiece zaburzenia miesiączkowania jest panelem hormonów, które regulują cykl owulacyjny (estradiol, progesteron, LH i FSH) oraz prolaktyny. Prolaktyna nie bierze udziału w cyklu miesiączkowym, jednak zaburzenia jej poziomu mogą być przyczyną zaburzeń tego cyklu.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Cykl miesiączkowy kobiety to okres rozpoczynający się w pierwszym dniu krwawienia. Średnio trwa 28 dni i składa się z 4 faz: menstruacji, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. W regulacji każdej z faz zasadniczą rolę odgrywają kobiece hormony płciowe, odpowiadają również za psychikę i samopoczucie oraz stan skóry i włosów.

Estradiol jest jednym z podstawowych hormonów żeńskich. Jego produkcja odbywa się w jajnikach, jest niezbędny do wystąpienia owulacji i zapłodnienia. Stężenie estradiolu jest wyższe w przedowulacyjnej (folikularnej) fazie cyklu, jej ostatnim dniem jest owulacja (jajeczkowanie). Wysoki poziom estrogenów w fazie folikularnej przyczynia się do dobrego wygląd skóry i włosów, jest to również okres lepszego samopoczucia i kobiet. Trzy dni przed owulacją zaczynają się dni płodne.

Progesteron to hormon wydzielany przez ciałko żółte, jego stężenie jest wyższe w fazie po owulacji (lutealnej). Produkcja progesteronu przygotowuje błonę śluzową macicy do ewentualnego zagnieżdżenia się zarodka. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, poziom progesteronu gwałtownie spada, błona śluzowa macicy złuszcza się, czego następstwem jest miesiączka. W fazie poowulacyjnej przed miesiączką może wystąpić PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), przebiegający z gorszym samopoczuciem, obrzękami (twarz, nogi). Pojawia się bolesność piersi.

Pozostałe dwa hormony, które można zbadać w tym pakiecie to LH oraz FSH – ich synteza odbywa się w przysadce mózgowej. FSH odpowiada za wzrost i dojrzewanie komórek jajowych, stymuluje także produkcję progesteronu i estradiolu w odpowiednich fazach cyklu. Prawidłowy poziom LH zapewnia uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, przyczyniając się do owulacji. Szczyt wydzielania obydwu tych hormonów następuje w środku cyklu miesiączkowego.

Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej. Podstawową funkcją prolaktyny jest stymulacja i podtrzymywanie laktacji, dlatego jej stężenia są wysokie w ciąży oraz po porodzie. Po zaprzestaniu karmienia powracają do wartości niskich, jakie występowały przed ciążą. Zdarza się jednak, iż podwyższone stężenie prolaktyny występuje u kobiet niebędących w ciąży i mogą wówczas powodować nieregularność cykli miesięcznych i problemy z zajściem w ciążę. Dlatego badanie stężenia prolaktyny jest jednym z elementów diagnostyki przyczyn zaburzeń miesiączkowania.

Stężenie hormonów kobiecych (poza prolaktyną) zależy od fazy cyklu miesięcznego. Pakiet hormony kobiece zaburzenia miesiączkowania może być wykonany pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu, chyba że lekarz zdecyduje inaczej, lub istnieje potrzeba sprawdzenia poziomu tych hormonów w innej fazie cyklu. Może to dotyczyć progesteronu.

Pakiet hormony kobiece zaburzenia miesiączkowania - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet przeznaczony jest dla kobiet miesiączkujących w okresie reprodukcyjnym, które obserwują u siebie zaburzenia cyklu menstruacyjnego w postaci braku regularnych miesiączek.

Dodatkowe przygotowanie

U kobiet zaleca się pobranie między 2 a 5 dniem cyklu miesiączkowego lub według wskazań lekarza.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.