1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet hormony kobiece prawidłowa owulacja

Pakiet hormony kobiece prawidłowa owulacja

Pakiet rozszerzony / 4 badań

Pakiet hormony kobiece prawidłowa owulacja to panel hormonów żeńskich hormonów płciowych, przeznaczony dla kobiet miesiączkujących, sprawdzający stężenie hormonów kobiecych odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego i owulację.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Owulacja (jajeczkowanie) to faza cyklu miesiączkowego polegająca na uwolnienie dojrzewającej komórki jajowej do światła jajowodu. Czasem temu zjawisku towarzyszy ból owulacyjny. Prawidłowa owulacja jest warunkiem wstępnym zapłodnienia - dojrzałe jajeczko może bowiem być zapłodniona przez plemnik. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, po jednym dniu przebywania w jajowodzie, jajeczko obumiera.

Pakiet hormony kobiece prawidłowa owulacja zawiera badanie czterech hormonów kobiecych, których odpowiedni poziom odpowiada za prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego i owulacji. Są to: estradiol, progesteron, LH (hormon luteinizujący, lutropina) FSH (hormon folikulotropowy, folikulotropina).

Estradiol to jeden z najważniejszych hormonów płciowych u kobiety, produkowany w jajnikach. Jego prawidłowy poziom jest niezbędny do wystąpienia owulacji i zapłodnienia. Ponadto estradiol to hormon odgrywający u kobiet ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu oraz metabolizmu tkanki kostnej. Stężenie tego hormonu różni się w poszczególnych fazach cyklu, najniższe jest na jego początku, a następnie zaczyna rosnąć, osiągając najwyższe wartości tuż przed owulacją (ok. 24 h). Przedowulacyjna faza cyklu pozostaje pod wpływem estrogenów.

Poziom estradiolu w organizmie kobiety spada wraz z początkiem menopauzy, jest ona wówczas bardziej narażona na wystąpienie chorób układu krążenia oraz osteoporozy - wygasa bowiem ochronna funkcja estradiolu.

Progesteron jest drugim ważnym hormonem kobiecym, dominuje w fazie poowulacyjnej, wydzielany jest przez ciałko żółte. Produkcja progesteronu trwa przez około dwa tygodnie, a jego podwyższony poziom wiąże się ze zmianami w błonie śluzowej macicy (pogrubieniem i wzrostem jej ukrwienia), które są przygotowaniem do ewentualnego zagnieżdżania się zarodka. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, ciałko żółte zanika a poziom progesteronu gwałtownie spada. Towarzyszy temu złuszczenie się błony śluzowej i krwawienie miesięczne.

Pozostałe dwa hormony, które można zbadać w tym pakiecie, wydzielane są przez przysadkę mózgową. FSH (hormon folikulotropowy) odpowiada za wzrost i dojrzewanie komórek jajowych, oraz stymulację produkcji estradiolu w pierwszej fazie cyklu i progesteronu w drugiej. Prawidłowy poziom hormonu LH (hormon luteinizujący, lutropina) odpowiada za pękanie dojrzałego pęcherzyka Graafa i owulację – czyli uwolnienie komórki jajowej. Szczyt wydzielania tych hormonów notuje się w środku cyklu miesiączkowego.

Stężenie hormonów kobiecych zależy od fazy cyklu miesięcznego. Pakiet hormony kobiece prawidłowa owulacja powinien być wykonany pomiędzy 2-5 dniem cyklu miesięcznego, chyba, że lekarz wskaże inaczej, lub istnieje potrzeba sprawdzenia poziomu tych hormonów w innej fazie cyklu miesięcznego - może to dotyczyć progesteronu.

Pakiet hormony kobiece prawidłowa owulacja - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet jest przeznaczony dla wszystkich miesiączkujących kobiet, które chcą sprawdzić poziom tych hormonów, od których zależy prawidłowy przebieg cyklu miesięcznego.

Dodatkowe przygotowanie

W przypadku kobiet, należy pobrać krew w określonych dniach cyklu miesiączkowego - wg zaleceń lekarza.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.