1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet hormony kobiece menopauza

Pakiet hormony kobiece menopauza

Pakiet rozszerzony / 3 badań

Pakiet hormony kobiece menopauza to panel badań 3 hormonów, których poziom zmienia się w okresie menopauzy. Wyniki badania wskazują, czy kobieta weszła w ten okres życia. Dotyczy to również menopauzy przedwczesnej.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której następuje 12-miesięczna przerwa. Średni wiek wystąpienia menopauzy w Polsce to 50-51 lat. Jeśli menopauza występuje przed 40. r.ż., mówimy o przedwczesnej menopauzie, jeśli przed 45. r.ż - o menopauzie wczesnej.

Istotą menopauzy jest zaprzestanie pracy jajników i utrata zdolności do posiadania potomstwa. Zapasy komórek ziarnistych w jajnikach, które produkują estradiol, stopniowo się wyczerpują i produkcja tego hormonu spada. W odpowiedzi na ten proces przysadka mózgowa próbuje stymulować jajniki do zwiększenia produkcji estradiolu, wydzielając większe ilości hormonów FSH (hormonu folikulotropowego) i LH (hormonu luteotropowego). Dlatego w początkowej fazie menopauzy stężenie LH i FSH rośnie.

Spadający poziom estradiolu jest przyczyną objawów, które mogą się w tym okresie pojawić, m.in. uderzeń gorąca i zlewnych potów.

Po pewnym czasie możliwości dalszej produkcji estradiolu wyczerpują się całkowicie, poziom estradiolu spada. Przysadka mózgowa stopniowo ogranicza wydzielanie LH (lutropina) i FSH (hormon folikulotropowy), ich stężenie we krwi również spada.

Pakiet hormony kobiece menopauza - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet hormony kobiece menopauza przeznaczony jest do diagnostyki hormonalnej menopauzy. Badania są wskazane u kobiet, które odczuwają objawy związane z okresem klimakterium. Dotyczy to również menopauzy przedwczesnej (występującej przed 40 r.ż.).

Dodatkowe przygotowanie

W przypadku kobiet, należy pobrać krew w określonych dniach cyklu miesiączkowego - wg zaleceń lekarza.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.