1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet hormony kobiece diagnostyka płodności

Pakiet hormony kobiece diagnostyka płodności

Pakiet rozszerzony / 6 badań

Pakiet hormony kobiece diagnostyka płodności przeznaczony jest dla kobiet miesiączkujących w okresie reprodukcyjnym, które planują ciążę. Pakiet jest odpowiedni zarówno dla kobiet, które nie obserwują żadnych nieprawidłowości, jak również dla tych, które obserwują u siebie zaburzenia owulacji (nieregularne cykle miesiączkowe) oraz mają problemy z zajściem w ciążę.

Oczekiwanie na wynik

2 dni robocze

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

W skład pakietu wchodzą następujące hormony: estradiol, progesteron, LH (hormon luteinizujący) FSH (hormon folikulotropowy) oraz SHBG i AMH. Ze względu na obecność tego ostatniego parametru pakiet wskazany jest w szczególności dla pań po 35 r.ż.

Estradiol i progesteron to dwa podstawowe żeńskie hormony płciowe. Produkcja estradiolu odbywa się w jajnikach, jego stężenie jest wyższe w fazie przedowulacyjnej cyklu, prawidłowy poziom estradiolu jest warunkiem wystąpienia owulacji i zapłodnienia.

Progesteron z kolei to hormon wydzielany przez ciałko żółte, a jego produkcja nasila się w fazie poowulacyjnej. Przygotowuje on błonę śluzową macicy do ewentualnego zagnieżdżenia się zapłodnionego zarodka, jego prawidłowy poziom jest miarą cykli owulacyjnych.

LH (hormon luteinizujący) oraz FSH (hormon folikulotropowy) to dwa hormony, których synteza odbywa się w przysadce mózgowej. Szczyt ich wydzielania następuje w środkowym okresie cyklu miesięcznego. Prawidłowy poziom LH przyczynia się do wystąpienia owulacji, FSH natomiast stymuluje produkcję progesteronu i estradiolu w odpowiednich fazach cyklu, a ponadto wpływa na dojrzewanie komórek jajowych.

Prawidłowy poziom czterech wyżej wymienionych hormonów jest niezbędny do optymalnego przebiegu cyklu miesięcznego u kobiety, w tym prawidłowej owulacji.

W skład pakietu badań dla kobiet wchodzi również globulina wiążąca hormony płciowe – SHBG, białko produkowane przez wątrobę. Celem badania tego parametru jest diagnostyka zespołu policystycznych jajników – najczęstszej przyczyny niepłodności oraz zaburzeń miesiączkowania. U kobiet z PCOS poziom tego białka jest obniżony, w wyniku czego pula krążących we krwi męskich hormonów płciowych – androgenów – jest wyższa i przyczynia się do nieprawidłowości w funkcjonowaniu żeńskiego układu rozrodczego, stymulacji gruczołów łojowych (trądzik) oraz rozwoju nadmiernego owłosienia.

Ostatnim parametrem w pakiecie jest AMH – hormon produkowany przez jajniki - będący obrazem rezerwy jajnikowej. Jego stężenie jest wprost proporcjonalne do liczby pęcherzyków jajnikowych, którymi dysponuje organizm danej kobiety. Tym samy dzięki temu badaniu można w przybliżeniu oszacować szanse urodzenia dziecka.

Pakiet hormony kobiece diagnostyka płodności - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet hormony kobiece diagnostyka płodności przeznaczony jest dla kobiet planujących ciążę, które chcą sprawdzić hormony, od których zależy płodność kobiety. Pakiet może być wykonany u kobiet, które nie odczuwają żadnych problemów i chcą się przygotować do ciąży, jak również dla pacjentek, które obserwują zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Pakiet hormonalny dla kobiet może być wykonany przez kobiety w każdym wieku, problemy z płodnością obserwuje się u coraz młodszych kobiet. Jednak powinien być rozważony jako część przygotowania się do planowanej ciąży zwłaszcza przez pacjentki po 35 r.ż.

Dodatkowe przygotowanie

U kobiet zaleca się pobranie między 2 a 5 dniem cyklu miesiączkowego lub według wskazań lekarza.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.