Profilaktyka zdrowotna pozwala zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym oraz wcześnie wykrywać schorzenia, które mogą nie dawać żadnych objawów na początkowym etapie. Efektem rosnącej potrzeby upowszechnienia badań przesiewowych i kontrolnych jest program Ministerstwa Zdrowia “Moje Zdrowie”. To bilans zdrowia dorosłego człowieka. Jest skierowany do wszystkich, którzy ukończyli 20 lat. Dowiedz się, jakie badania obejmuje program “Moje Zdrowie” i jak się do niego zapisać.
Spis treści:
- Moje Zdrowie – co to za program?
- Jakie badania są dostępne w ramach programu?
- Kto może wziąć udział w programie Moje Zdrowie?
- Moje Zdrowie – jak zapisać się do programu?
- Gdzie można zrealizować badania z programu Moje Zdrowie?
Moje Zdrowie – co to za program?
Program Moje Zdrowie to inicjatywa Ministerstwa Zdrowia, realizowana we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), której celem jest promowanie profilaktyki zdrowotnej wśród dorosłych Polaków. Został stworzony z myślą o wczesnym wykrywaniu chorób cywilizacyjnych – w tym:
- cukrzycy,
- chorób układu krążenia,
- chorób nerek,
- wybranych nowotworów,
- wybranych infekcji,
- zaburzeń pracy tarczycy,
- zaburzeń psychicznych i poznawczych.
Dzięki bezpłatnym badaniom oferowanym w ramach programu możliwe jest rozpoznanie nieprawidłowości zdrowotnych na wczesnym etapie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia lub zmiany stylu życia.
Inicjatywa wpisuje się w ogólną strategię państwa w zakresie poprawy stanu zdrowia społeczeństwa i przeciwdziałania przedwczesnym zgonom z powodu chorób niezakaźnych. Program Moje Zdrowie ma również na celu zwiększenie świadomości zdrowotnej obywateli oraz zachęcanie ich do regularnego monitorowania stanu zdrowia i prowadzenia zdrowego stylu życia.
Bilans osoby dorosłej Moje Zdrowie rozpoczął się 5 maja 2025 roku i zastąpił program Profilaktyka 40 PLUS. W ciągu pierwszych 6 tygodni zapisało się ponad 350 tysięcy osób. Nawet 60% z nich zrealizowało już swoje badania i konsultacje lekarskie. |
Program Moje Zdrowie jest realizowany przez przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), które mają kontrakt z NFZ. Obejmuje badania laboratoryjne oraz wizytę podsumowującą z przygotowaniem Indywidualnego Planu Zdrowotnego, która jest realizowana z gabinecie lekarza, pielęgniarki lub położnej.

Jakie badania są dostępne w ramach programu?
Wszystkie osoby otrzymają skierowanie na podstawowy pakiet testów laboratoryjnych. Te badania w ramach programu Moje Zdrowie to:
- morfologia krwi,
- ocena stężenia glukozy we krwi,
- lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy),
- poziom kreatyniny,
- hormon tyreotropowy (TSH),
- badanie ogólne moczu[AK1] .
W zależności od wieku oraz odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu medycznym pacjent może zostać skierowany na dodatkowe badania. Program Moje Zdrowie obejmuje dodatkowo:
- próby wątrobowe (ALAT, AspAT, GGTP),
- lipoproteinę A (dla osób w wieku 20–40 lat),
- PSA całkowity (dla mężczyzn po 50. roku życia),
- anty-HCV,
- test na krew utajoną w kale (dla osób po 50. roku życia).
Natomiast podczas wizyty podsumowującej lekarz, pielęgniarka lub położna dokonuje m.in. pomiaru tętna i ciśnienia krwi, pomiarów antropometrycznych (w tym masa ciała, wzrost, BMI, współczynnik WHR), oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ocenę funkcji poznawczych (u osób po 60. roku życia). Na podstawie uzyskanych wyników specjalista może skierować pacjenta na porady edukacyjne dostosowane do indywidualnych potrzeb.
>> Zobacz także: Podstawowe badania krwi – jak często wykonywać?
Kto może wziąć udział w programie Moje Zdrowie?
Program Moje Zdrowie przeznaczony jest dla dorosłych po 20. roku życia, którzy są ubezpieczeni w ramach NFZ. Nie ma górnej granicy wieku. Z bilansu zdrowia osoby dorosłej mogą skorzystać również biorący udział w programie Profilaktyka 40 PLUS, ale musi upłynąć minimum 12 miesięcy od ostatnich badań.
Badania w programie Moje Zdrowie nie wykluczają możliwości wykonywania testów laboratoryjnych w ramach POZ lub uczestnictwa w innych programach profilaktycznych. |
Z programu Moje Zdrowie można korzystać:
- raz na 5 lat w przypadku osób między 20. a 49. rokiem życia,
- raz na 3 lata w przypadku osób po 49. roku życia.
Pod uwagę brany jest rocznik, a nie dokładna data urodzenia.
Moje Zdrowie – jak zapisać się do programu?
Aby zapisać się do programu Moje Zdrowie, należy wypełnić ankietę. Dokument dostępny jest przez Internetowe Konto Pacjenta, w aplikacji IKP lub w przychodni POZ. Pytania dotyczą m.in. danych socjalnych, danych antropometrycznych, stylu życia, historii chorób w rodzinie, zdrowia psychicznego.
Ankieta Moje Zdrowie trafia do przychodni POZ w celu przeanalizowania odpowiedzi. W ciągu 30 dni wystawiane jest skierowanie na badania.

Ze względu na duże zainteresowanie programem oczekiwanie na wystawienie skierowania może trwać nawet kilka tygodni w zależności od przychodni. Jeśli nie chcesz lub nie możesz czekać, pamiętaj, że wszystkie wymienione badania możesz wykonać bez refundacji, bez skierowania w ALAB laboratoria. |
Aby ankieta programu Moje Zdrowie trafiła do oceny, należy mieć wybranego lekarza pierwszego kontaktu. Osoby, które nie złożyły wcześniej deklaracji, mogą zrobić to osobiście w wybranej przychodni lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Gdzie można zrealizować badania z programu Moje Zdrowie?
Program Moje Zdrowie realizowany jest na terenie całego kraju we wszystkich jednostkach POZ mających stosowną umowę z NFZ. Sieć obejmuje zarówno przychodnie publiczne, jak i niepubliczne, co pozwala na zapewnienie dostępności świadczeń w różnych regionach. Informacje o placówkach można zweryfikować poprzez stronę internetową NFZ lub w systemie IKP.
Jak przygotować się do badań?
Odpowiednie przygotowania do badań krwi pozwalają na uzyskanie wiarygodnych wyników. Obowiązujące zasady to:
- zgłoszenie się na badania na czczo,
- wypicie szklanki niesłodzonej wody przed pobraniem krwi,
- zgłoszenie się do laboratorium w godzinach porannych po całonocnym odpoczynku,
- powstrzymanie się od intensywnego wysiłku fizycznego w dniu badania,
- zachowanie dotychczasowej diety,
- ograniczenie stosowania używek na 2–3 dni przed badaniem,
- skonsultowanie się z lekarzem w sprawie leków przyjmowanych na stałe.
Przygotowanie do pobrania moczu obejmuje powstrzymanie się od intensywnego wysiłku fizycznego oraz stosunku seksualnego na dzień przed badaniem. Konieczne jest zaopatrzenie się w jednorazowy pojemnik (do nabycia w laboratorium lub aptece). Należy odstąpić od badania podczas menstruacji.
>> Zobacz także: Badania po 40. Jakie badania przeprowadzać regularnie po 40 roku życia?
Program Moje Zdrowie 2025 – podsumowanie
- Program Moje Zdrowie został uruchomiony 5 maja 2025 roku. Jest przeznaczony dla osób po 20. roku życia, które są ubezpieczone w ramach NFZ.
- Badania programu Moje Zdrowie są całkowicie bezpłatne. Podstawowy pakiet obejmuje morfologię krwi, lipidogram, glukozę, kreatyninę, TSH i badanie ogólne moczu.
- Aby zapisać się do programu Moje Zdrowie należy wypełnić ankietę w przychodni POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
- Program Moje Zdrowie obejmuje badania oraz konsultację z lekarzem, pielęgniarką lub położną i opracowanie Indywidualnego Planu Zdrowotnego.
Bibliografia
- https://pacjent.gov.pl/program-moje-zdrowie (dostęp 01.07.2025)
- https://www.rynekzdrowia.pl/E-zdrowie/Program-Moje-Zdrowie-350-tys-pacjentow-wypelnilo-ankiety-a-200-tys-zrobilo-badania-lub-ma-termin,272692,7.html (dostęp 01.07.2025)
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 30 kwietnia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej
- https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/nie-czekaj-na-objawy-sprawdz-swoje-zdrowie-w-programie-moje-zdrowie,8775.html#_ftn1 (dostęp 01.07.2025)
- https://www.alab.pl/przygotowanie-do-badania (dostęp 01.07.2025)