1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet elektrolitów

Pakiet elektrolitów

Pakiet rozszerzony / 5 badań

Pakiet elektrolity to pakiet oznaczeń 4 makroelementów: sodu, potasu, magnezu oraz chlorków w surowicy krwi.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Makroelementy to pierwiastki, na które zapotrzebowanie w diecie przekracza 100 mg na dobę. Pakiet elektrolity oznacza cztery z nich: magnez, sód, potas, chlorki.

Sód i chlor to makropierwiastki, których podaż w diecie współczesnego człowieka jest nadmierna, co skutkuje większą zapadalnością na niektóre choroby układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze. Nadmiar chlorku sodu klinicznie może przejawiać się również zaburzeniami czynnościowymi nerek, wątroby, gruczołu tarczowego, a także większym ryzykiem udaru mózgu i raka żołądka.

Zwiększeniu stężenia sodu w surowicy towarzyszy odwodnienie komórek, zwiększona podaż wody, a w następstwie obrzęki.

Potas jest makroelementem, który łącznie z sodem utrzymuje ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych. Ponadto uczestniczy w przekazywaniu impulsów w układzie nerwowym i mięśniowym. Hipokaliemia – obniżenie stężenia potasu we krwi – prowadzi do zaburzeń pracy mięśni, w tym, co jest szczególnie groźne, mięśnia sercowego. Potas jest powszechnie występującym pierwiastkiem, dlatego jego niedobory nie są powodowane niedostateczną podażą w diecie. Mogą się zdarzać w przebiegu chorób przebiegających z biegunkami oraz podczas stosowania leków moczopędnych i przeczyszczających lub w przypadku nadużywania kawy, herbaty lub alkoholu. Problemem może być również nadmiar potasu, z wydalaniem jego nadmiaru organizm sobie nie radzi sobie zbyt dobrze. Hiperkaliemia (nadmiar potasu) może pojawić się w wyniku niekontrolowanej – prowadzonej bez kontroli stężenia tego pierwiastka we krwi - suplementacji lub zmniejszonego wydalania przez nerki.

Magnez to makroelement, którego zawartość w ludzkim organizmie jest wysoka i stawia go na czwartym miejscu po wapniu, sodzie i potasie. Jest regulatorem wielu reakcji enzymatycznych, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni (w tym mięśnia sercowego). Objawami niedoboru magnezu są apatia, zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia przewodnictwa nerwowego, zaburzenia pracy serca (tachykardia z arytmią). W przypadku magnezu nadmiar może być niebezpieczny, jeśli pacjent cierpi na zaburzenia czynności nerek. Dlatego magnezu – podobnie jak innych pierwiastków – nie wolno suplementować bez potwierdzenia niedoborów we krwi.

Pakiet elektrolity – kto i kiedy powinien wykonać?

Wskazania do badania poziomu elektrolitów są dosyć rozległe i obejmują m.in.: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, obrzęki, kurcze mięśni - zwłaszcza łydek.

Ponadto poziom elektrolitów powinni kontrolować:

 • sportowcy,
 • pacjenci z zaburzoną funkcją nerek, cukrzycą, przyjmujący leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego (furosemid), astmy, sterydy,
 • osoby na dietach eliminacyjnych, spożywające duże ilości kawy lub alkoholu, z zaburzeniami snu, ogólnym złym samopoczuciem, drażliwością czy wzmożoną pobudliwością nerwową,
 • osoby starsze.

Pakiet elektrolity jest również rekomendowany dla osób, które chcą zacząć suplementację potasu lub magnezu oraz ją prowadzą.

Dodatkowe przygotowanie

Na kilka dni przed badaniem nie należy przyjmować preparatów żelaza.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.