1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Celiakia – pakiet diagnostyczny z genetyką

Celiakia – pakiet diagnostyczny z genetyką

Pakiet rozszerzony / 3 badań

Pakiet glutenowy rozszerzony to panel badań stosowanych w diagnostyce celiakii oraz badanie genetyczne stwierdzające predyspozycję genetyczną do tej choroby. Pakiet przeznaczony jest zwłaszcza dla osób z podejrzeniem celiakii i w rodzinie których występują lub występowały przypadki tej choroby.

Oczekiwanie na wynik

10 dni roboczych

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Składowe pakietu

angle-down-icon

Pakiet diagnostyczny Celiakia z genetyką jest przeznaczony dla osób, które podejrzewają u siebie celiakię lub mają objawy sugerujące tę chorobę. Jest to zaawansowany zestaw badań, który nie tylko ocenia potencjalne markery immunologiczne celiakii, ale także ocenia genetyczne predyspozycje do tej choroby.

Celiakia to autoimmunologiczna choroba jelit spowodowana nietolerancją glutenu. Objawami mogą być bóle brzucha, biegunka, zaparcia, utrata wagi, zmęczenie, wysypka skórna, anemia oraz problemy z koncentracją. Objawy mogą być różnorodne i nie zawsze są związane z układem pokarmowym.

Pakiet składa się z trzech kluczowych badań:

1. Badanie Genów HLA-DQ2(DQA1*05/DQB1*02) oraz DQB (DQB1*0302) metodą Real-Time PCR: To badanie ocenia genetyczne predyspozycje do rozwoju celiakii poprzez identyfikację specyficznych genów związanych z chorobą. Obecność tych genów zwiększa ryzyko celiakii, ale ich brak praktycznie wyklucza tę chorobę.

2. Immunoglobulina IgA w surowicy (L85): Mierzy stężenie głównego przeciwciała w błonach śluzowych, pomagając wykryć ewentualny jego niedobór, który może wpływać na wiarygodność innych testów na celiakię.

3. P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA (tTG IgA): Test identyfikuje przeciwciała skierowane przeciwko enzymowi występującemu w naszym organizmie, które są często podwyższone u osób z celiakią.

Wykonanie jedynie jednego badania może prowadzić do fałszywych wyników. Zastosowanie pełnego pakietu badań, w tym testu genetycznego, zapewnia kompleksową ocenę ryzyka celiakii i zwiększa pewność diagnozy.

Badania przeprowadza się na podstawie próbki krwi pacjenta.

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania. Zaleca się jednak, aby pacjent nie unikał spożywania glutenu przed badaniem, ponieważ może to wpłynąć na wynik.

Więcej informacji nt. celiakii i diagnozowania choroby można uzyskać oglądając webinariu, które dla pacjentów ALAB laboratoria poprowadziła prof. Bożena Cukrowska.

Niniejszy pakiet zawiera w swoim składzie badanie z zakresu genetyki człowieka. Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Wszystkie niezbędne dokumenty są dostępne do pobrania w miejscu: Formularze dla pacjenta.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.