1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet wątrobowy rozszerzony

Pakiet wątrobowy rozszerzony

Pakiet rozszerzony / 8 badań

Pakiet wątrobowy rozszerzony (próby wątrobowe) to panel badań umożliwiających kontrolę funkcji wątroby oraz sprawdzenie, czy doszło do infekcji wirusami powodującymi zakażenie tego narządu.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Składowe pakietu

angle-down-icon

Wątroba jest narządem położonym pod prawym żebrem w jamie brzusznej. Dolegliwości w tej okolicy (uczucie rozpierania, pobolewania) mogą być związane z zaburzeniami jej funkcji.

Wątroba w organizmie człowieka spełnia szereg bardzo ważnych funkcji. Jedną z nich jest detoksykacja - czyli oczyszczanie krwi i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii neutralizacja toksyn (alkohol, leki, zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska). Inne funkcje to metabolizm substancji wchłanianych w przewodzie pokarmowym, produkcja białek, udział w produkcji tłuszczów, magazynowanie glikogenu, produkcja żółci. Wątroba bierze również udział w regulacji procesów krzepnięcia krwi oraz wspiera nasz system immunologiczny. Poza tym wątroba to magazyn niektórych witamin i soli mineralnych, żelaza i miedzi.

Zaburzenia pracy wątroby mogą być długo niezauważone, ponieważ jest to narząd pozbawiony receptorów czuciowych i nie daje dolegliwości bólowych. Z tego powodu monitorowanie funkcji wątroby badaniami laboratoryjnymi (próby wątrobowe) jest szansą na wczesne wykrycie jej chorób.

Zawarte w pakiecie badania wątroby - próby wątrobowe pozwalają na stwierdzenie, czy występuje uszkodzenie komórek wątrobowych oraz ocenę funkcji metabolicznych i wydzielniczych.

Albumina to główne białko osocza produkowane przez wątrobę, wspomaga jej funkcję m.in. poprzez wiązanie jonów metali kobaltu, miedzi, cynku, żelaza. Oprócz tego jest transporterem różnych substancji we krwi: leków, hormonów, makro - i mikroelementów. Albumina utrzymuje również prawidłowe ciśnienie onkotyczne krwi, dzięki czemu nie powstają obrzęki.

ALT - aminotransferaza alaninowa oraz AST - aminotransferaza asparaginianowa to enzymy komórek wątrobowych (hepatocytów). Wzrost ich stężenia we krwi świadczy o uszkodzeniu komórek tych komórek i zaburzeniach funkcji wątroby.

ALP - fosfataza alkaliczna i GGTP - gamma-glutamylotranspeptydaza to z kolei enzymy związane z nabłonkiem dróg żółciowych. Wzrost ich stężenia we krwi świadczy o zaburzeniach w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych.

Przyczyną uszkodzenia wątroby mogą być zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B lub C. W Pakiecie wątrobowym rozszerzonym diagnostykę wzbogacono o parametry świadczące o istnieniu takiego zakażenia:

 • HCV - HCV - p/c przeciw HCV (WZW typu C),
 • HBSAG - HBs - antygen HBs (WZW typu B).

Pakiet wątrobowy rozszerzony - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet wątrobowy to badania stosowane w rozpoznawaniu chorób wątroby i dróg żółciowych, zwłaszcza przy takich objawach ze strony przewodu pokarmowego jak: wzdęcia, luźne stolce, nudności, ból w prawym podżebrzu.

Próby wątrobowe są również składową profilaktycznych badań okresowych.

Badanie przeciwciał HCV jest badaniem przesiewowym w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C, antygen Hbs w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.