Pakiet rozszerzony / 27 badań
Pakiet kobiety 60+ zawiera 26 badań, dzięki którym kobieta po 60. r.ż. może monitorować wiele aspektów swojego stanu zdrowia w jednym pobraniu.
Oczekiwanie na wynik
2 dni robocze
Przygotowanie
Pakiet badań dla kobiet 60+ to kompleks badań ukierunkowanych na kontrolę stanu zdrowia u kobiet po 60. r.ż. Jest to czas, kiedy mogą pojawiać się choroby przewlekłe, np. osteoporoza, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, dlatego ważne jest wykonywanie badań laboratoryjnych ukierunkowanych na profilaktykę zdrowia, nie tylko w celach diagnostycznych.
Pakiet kobiety 60+ to panel badań wyselekcjonowanych dla pań w 7 dekadzie życia. Zawiera badania umożliwiające:
Pakiet badań dla kobiet 60+ zawiera także pomiar stężenia ważnych dla układu nerwowego oraz mięśni i układu krążenia makroelementów – sodu, potasu i magnezu. Żelazo i ferrytyna to markery niedokrwistości z niedoboru żelaza – przypadłości częstej u kobiet, zwłaszcza obficie miesiączkujących.
Badanie stężenia witaminy D pozwoli określić jej poziom w organizmie i prawidłowo dobrać dawkę suplementacyjną (80-90% Polaków ma niedobór witaminy D). Witamina D pełni wiele bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie, jedną z nich jest wpływ na funkcje metaboliczne tkanki kostnej i profilaktyka osteoporozy. Ponieważ po 50 r.ż osteoporoza występuje u ok. 22% kobiet, w pakiecie są również badania sprawdzające poziom wapnia i fosforu.
Ważnym badaniem w pakiecie dla kobiet 60+ są D-dimery – badanie ważne z punktu widzenia możliwości powstania powikłań zatorowo-zakrzepowych po COVID-19 (również postaci bezobjawowej), jak i u pań, które przyjmują leki hormonalne. Ponadto zaburzenia zatorowo-zakrzepowe mogą towarzyszyć chorobom układu krążenia czy zaburzeniom gospodarki lipidowej.
Pakiet dla kobiet 60+ zawiera również badanie CRP, będące wskaźnikiem stanu zapalnego. Przewlekły stan zapalny towarzyszy chorobom reumatycznym, jak i chorobom nowotworowym. Ocenia się, że nawet 15% wszystkich nowotworów złośliwych może mieć związek z przewlekłym stanem zapalnym.
Ostatnie badanie to test ROMA, wskazujący na prawdopodobieństwo ryzyko wystąpienia raka jajnika, którego częstość zachorowań rośnie wyraźnie po 50 r.ż. i pozostaje wysokie u kobiet po 60 r.ż. Rak jajnika często wykrywany jest w późnym stadium, dlatego, aby umożliwić jak najwcześniejszą wcześniejszą diagnostykę, w ALAB laboratoria dodaliśmy ten test do pakietu badań profilaktycznych dla kobiet.
Pakiet przeznaczony jest dla pań po 60. r.ż., które nie odczuwają żadnych objawów chorobowych i chcą wykonywać badania w celach profilaktycznych.
Może być również wykorzystany przez pacjentki, które leczę się powodu chorób przewlekłych i wykonują badania ukierunkowane na jedno schorzenie, a chcą kompleksowo skontrolować swój stan zdrowia.
Zalecane pobieranie rano na czczo, 8 godz. od przyjęcia ostatniego posiłku lub według wskazań lekarza.