1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Pakiet - serce pod kontrolą

Pakiet - serce pod kontrolą

Pakiet rozszerzony / 4 badań

Pakiet serce pod kontrolą przeznaczony jest dla osób, które wykonują rutynową diagnostykę chorób sercowo-naczyniowych i mają wskazania do poszerzenia diagnostyki o rzadziej wykonywane badania, czyli homocysteinę, białko CRP o wysokiej czułości oraz indeks kwasów omega-3.

Oczekiwanie na wynik

-

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku

Składowe pakietu

angle-down-icon

Pakiet serce pod kontrolą przeznaczony jest dla osób, które wykonują rutynową diagnostykę chorób sercowo-naczyniowych i mają wskazania do poszerzenia diagnostyki o rzadziej wykonywane badania, czyli homocysteinę, białko CRP o wysokiej czułości oraz indeks kwasów omega-3.

W skład Pakietu serce pod kontrolą wchodzą badania wykonywane rzadziej w diagnostyce chorób układu krążenia. 

Pierwszym jest homocysteina, której podwyższony poziom wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (choroba niedokrwienna serca, zawał serca, udar mózgu). ​​​​Jedną z głównych przyczyn hiperhomocysteinemii – zwiększonego poziomu homocysteiny w osoczu - jest niedobór kwasu foliowego i witamin B6 i B12. Dieta bogata w kwas foliowy obniża stężenie homocysteiny we krwi, chociaż do tej pory nie wykazano korzystnego wpływu suplementacji kwasu foliowego i witaminy B na redukcję zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z dominującą chorobą naczyń lub cukrzycą, mimo obniżenia stężenia homocysteiny. U niektórych pacjentów niedobór kwasu foliowego i zwiększony poziom homocysteiny związany jest z zaburzeniami procesu metylacji, spowodowanymi mutacją w genie MTHFR. Wiadomo również, że zwiększone stężenie homocysteiny w surowicy stwierdza się u osób palących tytoń, u chorych z nadciśnieniem tętniczym i hiperlipidemią.

Drugie badanie w pakiecie to białko CRP o wysokiej czułości - hs CRP. Badania wskazują, iż wraz ze wzrostem stężenia hsCRP rośnie ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Wg American Heart Association stężenie hsCRP powyżej 3 mg/l wskazuje na wysokie ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, poziom 1-3 mg/l to ryzyko średnie.

Ostatnie badanie w pakiecie to Index Omega-3. Kwasy OMEGA-3 to rodzina wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, z których najważniejsze są ALA (kwas alfalinolenowy), EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy). Nasz organizm może przyswoić każdy z tych kwasów, jednak w pełni aktywne są tylko EPA i DHA. W ALAB laboratoria badamy poziom tych dwóch ostatnich kwasów, oraz tzw. wskaźnik OMEGA-3, wskazujący w jakim stopniu chroniony jest nasz układ krążenia. Wskaźnik EPA/DHA 8 - dobre działanie ochronne.


Pakiet dostępny jest tylko w punktach przy laboratoriach. Można je znaleźć w naszej wyszukiwarce Punktów Pobrań.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.