1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet mężczyzny 50+

Pakiet mężczyzny 50+

Pakiet rozszerzony / 24 badań

Pakiet mężczyzny 50+ to 24 badania, wyselekcjonowane specjalnie dla tej panów z tej grupy wiekowej, którzy chcą wykonać badania profilaktyczne.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Pakiet badań dla mężczyzny 50+ to badania dla pacjentów dbających o profilaktykę zdrowotną. Należy pamiętać, że wiek powyżej 50 r.ż, to okres, w którym mogą pojawiać się choroby przewlekłe, takie jak:

 • cukrzyca,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca),
 • osteoporoza.

Mogą także pojawiać się lub pogłębiać objawy andropauzy. Z tego powodu profilaktyczne badania dla mężczyzn po 50-tce nabierają jeszcze większego znaczenia.

Morfologia to badanie dostarczające informacji o ogólnym stanie zdrowia, może pokazać pewne niedobory oraz choroby krwi.

Lipidogram z kwasem moczowym jest badaniem niezbędnym po 50 r.ż, podobnie jak pomiar poziomu glukozy. W pakiecie jest również hemoglobina glikowana, która wskazuje na wyrównanie poziomu glukozy w ciągu ostatnich trzech miesięcy, dzięki czemu uzyskujemy więcej informacji na temat ryzyka cukrzycy.

Panel badań dla mężczyzny 50+ to również badania TSH, fT3 i fT4, obrazujące funkcję tarczycy. Postawienie diagnozy w chorobach tarczycy u mężczyzn bywa dłuższe, ponieważ choroby tego narządu częściej występują u kobiet i dlatego mężczyźni rzadziej wykonują te badania. Aby mieć pewność, iż tarczyca funkcjonuje prawidłowo, w pakiecie znajduje się kompletny profil hormonalny tarczycy.

Funkcje wątroby pokażą badania ALT, AST i GGTP, kreatynina w surowicy jest wyznacznikiem kondycji nerek.

Zbadanie stężenia witaminy D pozwoli określić jej poziom w organizmie i prawidłowo dobrać bezpieczną i efektywną dawkę suplementacyjną. Prawidłowy poziom witaminy D ważny jest w każdym wieku, jednak u osób po 50. r.ż. powinien być pod specjalną kontrolą, z powodu zagrożenia osteoporozą. Aby szerzej ocenić ryzyko jej wystąpienia, pakiet zawiera również badanie poziomu wapnia oraz fosforu we krwi.

Pakiet badań mężczyzna 50+ to także pomiar stężenia ważnych dla układu nerwowego, mięśni i układu krążenia makroelementów – sodu, potasu i magnezu.

Ważnym badaniem w pakiecie jest testosteron – najważniejszy męski hormon, wpływający na popęd płciowy, erekcję oraz płodność, dlatego obniżony poziom testosteronu to problemy z obniżonym popędem seksualnym a wahania jego poziomu mogą być objawem andropauzy. Zbyt wysoki poziom tego hormonu obserwuje się u mężczyzn przyjmujących „odżywki” z testosteronem, co również jest niekorzystne i może powodować liczne działania uboczne (np. choroby układu sercowo-naczyniowego, trądzik, utratę męskich cech płciowych).

Ostatnie dwa badania to PSA wolny oraz PSA całkowity – badania wskazujące na nieprawidłowości prostaty. PSA całkowity jest nieswoistym markerem rozrostu gruczołu krokowego, wzrost jego stężenia obserwuje się również w stanach zapalnych prostaty czy zakażeniu dróg moczowych. PSA wolny jest częścią puli PSA całkowitego (TPSA) i wykonuje się go w celu odróżnienia raka prostaty od innych przyczyn wpływających na wzrost stężenia tego markera.

Pakiet mężczyzny 50+ - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet przeznaczony jest dla mężczyzn po 50 r.ż., którzy chcieliby wykonać badania w celach profilaktycznych (są zdrowi i nie odczuwają żadnych objawów chorobowych).

Można go również wykonać jako diagnostykę wstępną, jeśli odczuwane są objawy takie jak: zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją lub objawy andropauzy.

Dodatkowe przygotowanie

Zalecane pobieranie rano na czczo, 8 godz. od przyjęcia ostatniego posiłku lub według wskazań lekarza.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.