Badania laboratoryjne na NFZ

Każdy pacjent ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) ma prawo do bezpłatnej opieki lekarza rodzinnego, czyli lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz lekarzy specjalistów. Z niniejszego artykułu dowiesz się, na jakie badania refundowane przez NFZ może wystawić skierowanie lekarz rodzinny oraz jak długo ważne jest skierowanie na badania.

Spis treści:

  1. Co to jest system ochrony zdrowia?
  2. Na jakie badania krwi może skierować lekarz POZ?
  3. Jak długo jest ważne skierowanie na badania?
  4. Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?
  5. FAQ – najczęściej zadawane pytania
  6. Podsumowanie

Co to jest system ochrony zdrowia?

System ochrony zdrowia gwarantuje każdej uprawnionej osobie zorganizowaną opiekę zdrowotną oraz równy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Aby móc z tego skorzystać należy posiadać ubezpieczenie lub inne prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, określonych w rozporządzeniach Ministra Zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) finansuje dostęp do świadczeń realizowanych w ramach zawartych umów z placówkami medycznymi. Wśród tych świadczeń są również badania laboratoryjne.

Na jakie badania krwi może skierować lekarz POZ?

Lekarz POZ zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób zakaźnych, a także przewlekłych. Może on skierować pacjenta na następujące badania laboratoryjne (badania z krwi, badania z moczu i kału) refundowane przez NFZ:

Badania hematologiczne

Badania funkcji wątroby i przewodu pokarmowego

Badania z krwi:

Badania z moczu:

Badania z kału:

Badania tarczycy

Badania w  kierunku cukrzycy

Badania z krwi:

Badania z moczu:

Badania funkcji nerek

Badania z krwi:

Badania z moczu:

Badania gospodarki żelazowej

Zaburzenia lipidowe – pełen lipidogram

Choroby układu krążenia

Zaburzenia białkowe i uszkodzenia mięśni

Stany zapalne

Elektrolity

Badania z krwi:

Badania z moczu:

Badania niedoboru witamin

Alergie

– alergenom wziewnym: leszczyna, olcha, brzoza, trawy, żyto, bylica, roztocza kurzu domowego, pies, kot, altenaria, 

– alergenom pokarmowym: mleko, jaja, pszenica, soja, orzechy ziemne, orzechy laskowe, ryby, owoce morza – skorupiaki, marchew, jabłko.

Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby reumatologiczne

Choroby prostaty

Badania układu krzepnięcia

Badania mikrobiologiczne – posiewy

Jak długo jest ważne skierowanie na badania krwi?

Skierowanie do laboratorium co do zasady nie ma formalnego terminu ważności. Niemniej jednak, z uwagi na dynamikę procesów zachodzących w organizmie człowieka i potencjalne zmiany w stanie zdrowia, rekomenduje się, aby badania zostały wykonane w możliwie najkrótszym czasie od daty wystawienia skierowania.

Optymalnie, zaleca się, aby pacjent zgłosił się na badania laboratoryjne w ciągu 30 dni od otrzymania skierowania. Pozwoli to na uzyskanie wyników, które z największym prawdopodobieństwem będą odzwierciedlać aktualny obraz jego zdrowia i umożliwią lekarzowi podjęcie właściwych decyzji terapeutycznych.

Jeśli pacjent ma skierowanie starsze niż sugerowane 30 dni, można skontaktować się z wybraną placówką diagnostyczną i upewnić, że skierowanie nadal będzie honorowane.

Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?

Jeśli nie występują choroby przewlekłe i inne problemy zdrowotne, należy zgłosić się raz w roku na konsultację z lekarzem POZ – mimo braku dolegliwości – w celu wykonania badań profilaktycznych.

Pakiet profilaktyka ogólny (10 badań) banerek

Kobiety powinny dodatkowo pamiętać o regularnych wizytach ginekologicznych i wykonaniu cytologii – przynajmniej raz na 3 lata od 25. roku życia. Raz w miesiącu kobiety powinny wykonywać samobadanie piersi – między 5. a 10. dniem cyklu lub w przerwie między tabletkami antykoncepcyjnymi.

Po menopauzie należy wybrać jeden dowolny dzień w miesiącu. Jeśli zostaną zaobserwowane jakiekolwiek zmiany w piersi, w tym zmiana wielkości, wydzielina z sutków czy wyczuwalne guzki, należy zgłosić się do lekarza.

Mężczyźni zaś, raz w miesiącu powinni wykonywać samobadanie jąder i prącia, a po 40 roku życia wykonać badanie PSA z próbki krwi. Kontrolna wizyta stomatologiczna u obu płci, powinna odbywać się co 6 miesięcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakie badania należą się z NFZ raz w roku?

Nie ma jednego uniwersalnego pakietu badań profilaktycznych, które każda osoba może wykonać na NFZ raz w roku. Dostępność i częstotliwość badań zależą od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, czynniki ryzyka, rekomendacje medyczne oraz aktualne programy profilaktyczne.

Jakie badania hormonalne można zrobić na NFZ?

Lekarz rodzinny może zlecić badania hormonów tarczycy. Pozostałe hormony, np. badania testoteronu w ramach NFZ, insulinooporność, badania hormonalne u kobiet, mogą zlecać lekarze specjaliści, np. endokrynolog, ginekolog, diabetolog, androlog, urolog. Badania hormonalne mogą zlecać wszyscy lekarze specjaliści, jeśli są pomocne w postawieniu diagnozy.

Jaki lekarz może zlecić w ramach NFZ badania na gluten?

Badania w kierunku celiakii może zlecić każdy lekarz specjalista, zazwyczaj zleca je gastroenterolog.

Jakie badania genetyczne można zrobić na NFZ?

Osoby dorosłe mogą wykonać badania genetyczne w ramach NFZ w konkretnych sytuacjach, np. po poronieniach, w przypadku podejrzenia genetycznie uwarunkowanych nowotworów lub w czasie leczenia, np. jako kwalifikacja do określonych terapii. Skierowania na takie badania są wystawianie wyłącznie przez specjalistów. Szerszy dostęp na bezpłatne badania genetyczne mają dzieci do 18 r.ż., ale również ze skierowaniem od lekarza specjalisty.

Dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych w ramach NFZ mają kobiety w ciąży, ze skierowaniem od lekarza prowadzącego.

Podsumowanie

Regularnie wykonywane badania profilaktyczne umożliwiają rozpoznanie choroby na wczesnym etapie rozwoju i szybsze rozpoczęcie skutecznego leczenia. Dlatego tak ważna jest dostępność badań diagnostycznych i świadomość, że ich wykonywanie jest jednym z filarów naszego zdrowia.


Piśmiennictwo

  1. https://pacjent.gov.pl/artykul/jakie-badania-moze-zlecic-lekarz-poz (dostęp 14.05.2025)
  2. https://nfz.gov.pl 
  3. Dz.U. 2023 poz. 1427, Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 16 czerwca 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej
Izabela Grabowska
Izabela Grabowska
Dietetyk sportowy, psychodietetyk. Absolwentka studiów doktoranckich w Zakładzie Fizjologii Stosowanej w Instytucie Medycyny Doświadczalnej Klinicznej PAN w Warszawie. Ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Dietetyk z szeroką wiedzą z zakresu żywienia człowieka, fizjologii wysiłku fizycznego (studia podyplomowe na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie – Żywienie i Wspomaganie Dietetyczne w Sporcie) oraz psychodietetyki (studia podyplomowe w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie – Psychodietetyka), z doświadczeniem w pracy naukowej, a także w poradnictwie dietetycznym. Autorka licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz rozdziału w książce „Dietetyka Sportowa” wyd. PZWL, jak również redaktorka naukowa MN Żywienie w praktyce klinicznej wyd. Medical Tribune.

Social

88,235FaniLubię
3,663ObserwującyObserwuj
18,200SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też